Veliki zagađivač

Globalna industrija čelika zaostaje u zelenoj tranziciji

| Autor: Hina
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Nove visoke peći na ugljen s kapacitetom od gotovo 303 milijuna tona godišnje trenutno su u razvoju, posebice u velikim proizvođačima čelika poput Indije i Kine, što ukazuje na to da će se većina proizvodnje čelika do 2030. i dalje odvijati u pogonima visokih emisija stakleničkih plinova, pokazalo je najnovije istraživanje.

U proizvodnji čelika nastaje oko 11 posto ukupnih emisija stakleničkih plinova, a globalna potražnja za čelikom do 2030. nadmašit će 2 milijarde tona, objavila je američka savjetodavna organizacija za energiju Global Energy Monitor (GEM).

Iako se očekuje da će do tada upotreba ekološki prihvatljivije tehnologije elektrolučnih peći poskočiti za 24 posto, kapacitet visokih peći u isto će vrijeme porasti za sedam posto, a u njima će se odvijati 64 posto ukupne globalne proizvodnje, navodi GEM.

Savjetodavna organizacija upozorila je da će koraci koje poduzme Indija, gdje se nalazi 57 posto novih kapaciteta visokih peći na ugljen koje se trenutno razvijaju, biti ključni u zelenoj tranziciji industrije koja je jedan od najvećih zagađivača okoliša.

"Indija je sad predvodnik globalne dekarbonizacije čelika", izjavila je jedna od autorica izvješća, Astrid Grigsby-Schulte.

Koraci indijskih proizvođača čelika odredit će koliko će se sektor približiti cilju Međunarodne agencije za energiju prema kojem bi do 2030. 38 posto postrojenja trebalo prijeći na tehnologiju elektrolučnih peći.

Kina, koja proizvodi najviše čelika na svijetu, prošle godine izgradila je nove visoke peći s kapacitetom od 21 milijun tona, dok je Indija u svoje kapacitete dodala još 10 milijuna tona, pokazali su podaci GEM-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter