"mekše" mjere

SAD smanjuje carinu na kineske pošiljke male vrijednosti

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


SAD će od 14. svibnja sniziti carinu na pošiljke kineske robe male vrijednosti sa 120 na 54 posto ali uz fiksnu naknadu od 100 dolara koja će ostati na snazi, priopćila je Bijela kuća, izmjenivši tako svoju raniju izvršnu odluku.

Podsjetimo, američka vlada početkom svibnja odlučila je ukinuti bescarinski uvoz pošiljki male vrijednosti iz Kine i Hong Konga, uklonivši izuzeća temeljem uredbe "de minimis" koja su koristile platforme za e-trgovinu poput Sheina i Temua. Proizvodi u vrijednosti do 800 dolara koji stižu poštom iz Kine od početka svibnja podlijegali su carini u visini 120 posto vrijednosti paketa ili jedinstvenoj naknadi od 100 dolara po paketu. Ta naknada je u lipnju trebala biti udvostručena.

No, sada je je Bijela kuća odlučila smanjiti carinu na pošiljke na 54 posto, a ta odluka uslijedilo je svega nekoliko sati nakon što su Peking i Washington postigli dogovor o snižavanju carina uvedenih 2. travnja. Bit će odgođeno i uvođenje fiksne naknade od 200 dolara, odnosno zadržat će se prethodno uvedena naknada od 100 dolara.

Broj pošiljki koje bescarinski ulaze u SAD porastao je posljednjih godina, pa je tako više od 90 posto svih paketa koristilo izuzeće od plaćanja carine po 'de minimis' pravilu. Od toga je oko 60 posto dolazilo iz Kine, predvođeno internetskim trgovinama poput Temua i Sheina.

Američko 'de minimis' pravilo, koje datira iz 1938., meta je sve većih kritika i demokratskih i republikanskih zakonodavaca. Neki od njih tražili su 'ukidanje te rupe u zakonu' koja omogućuje jeftinim kineskim proizvodima da preplave SAD i potkopavaju američku industriju, a istovremeno služi kao pokriće za krijumčarenje ilegalne robe poput droga i tvari potrebnih za njihovu izradu.

Inače, i EU  planira ukinuti svoj bescarinski tretman paketa naručenih putem interneta koji vrijede manje od 150 eura, ali tek 2028. U međuvremenu, Francuska se zalaže za uvođenje naknade na pakete male vrijednosti koji putem e-trgovine stižu u EU i to od 2026., kako bi se uspostavila veća kontrola nad kineskim internetskim platformama kao što su Shein i Temu, koje isporučuju jeftine artikle europskim potrošačima bez carine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter