(Reuters)
Na europskim su burzama u petak ujutro burzovni indeksi pali, kao i na Wall Streetu dan prije, jer na tržištima vlada nesigurnost zbog nejasne trgovinske politike Washingtona.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9.30 sati u minusu 0,6 posto, pa je na putu prvog tjednog gubitka u ovoj godini.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,40 posto, na 8.648 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 1,16 posto, na 23.146 bodova, a pariški CAC 0,80 posto, na 8.135 bodova.
Tako burze prate jučerašnji pad Wall Streeta, kada je Dow Jones indeks skliznuo 0,99 posto, dok je S&P 500 potonuo 1,78, a Nasdaq indeks 2,61 posto.
Oštar pad indeksa posljedica je nesigurnosti ulagača u vezi trgovinske politike predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Nakon što je dan prije odlučio da će na mjesec dana odgoditi carine na automobile uvezene iz Kanade i Meksika, jučer je Trump na mjesec dana odgodio carine na svu robu koja je obuhvaćena odredbama sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma.
Pritom je Trump prvo tijekom dana spomenuo odgodu samo za Meksiko, ali izmijenjena uredba o carinama obuhvaća i Kanadu.
Nasdaq indeks oštro je pao jer su se pod pritiskom našle dionice niza velikih tehnoloških kompanija, pa je zaronio u područje korekcije, više od 10 posto ispod svoje rekordne razine dosegnute polovicom prosinca.
"Konfuzija je, nažalost, sve veća. Stiže puno konfliktnih informacija: uvode se carine, odgađaju se carine, neke carine se primjenjuju, pa se nešto izuzima... Nesigurnost stvorena naglim promjenama političkih poruka može naštetiti investicijama i cijelom gospodarstvu. Osim toga, visoke carine mogle bi podići inflaciju", objašnjava Mark Malek, direktor u tvrtki SiebertNXT.
I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks potonuo 2,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Hong Kongu i Australiji pale između 0,2 i 1,8 posto.
Nakon što su dva dana zaredom snažno porasle, zahvaljujući najavi novih poticajnih mjera, kineske su burze jutros izgubile na zamahu jer su ulagače pokolebale nove naznake usporavanja rasta gospodarstva.
U prva dva mjeseca ove godine uvoz Kine neočekivano je pao, i to za 8,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što ukazuje na slabost domaće potražnje.
Izvoz je, pak, u istom razdoblju porastao samo 2,3 posto na godišnjoj razini, znatno sporije u odnosu na očekivanih 5 posto, što ukazuje na slabost inozemne potražnje.
Analitičari kažu da je to, osim slabosti potražnje, posljedica uvođenja carina. Naime, Washington je prije više od mjesec dana povećao carine na uvoz kineske robe na 10 posto, a nedavno za daljnjih 10 posto, na ukupno 20 posto.
Kina je, pak, uzvratila povećanjem carina na uvoz niza američkih proizvoda.