svjetska tržišta

Europski ulagači oprezni, indeksi stagniraju

| Autor: Hina
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Na europskim se burzama u srijedu ujutro trguje oprezno dok ulagači čekaju predstavljanje proračuna u Britaniji i izvješće o potrošnji u trgovini na malo u eurozoni.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,20 posto, na 7.660 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,03 posto, na 17.705 bodova, a pariški CAC 0,04 posto, na 7.935 bodova.

Indeksi stagniraju jer ulagači ne žele previše riskirati uoči predstavljanja proračuna u britanskom parlamentu i izvješća Eurostata o potrošnji u trgovini na malo u siječnju u eurozoni.

I na azijskim se burzama trguje oprezno. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, a pale su, 0,3 posto, i cijene dionica u Šangaju i Južnoj Koreji. U Australiji i Hong Kongu porasle su, pak, između 0,1 i 1,7 posto.

Snažan rast cijena dionica u Hong Kongu uglavnom je posljedica korekcije, nakon što su cijene jučer potonule više od 2 posto.

U fokusu ulagača su godišnji sastanci kineskog državnog vrha, a dosad je objavljeno da će se u ovoj godini ciljati rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od oko 5 posto, a da bi inflacija mogla porasti blizu 3 posto.

Poručeno je i da će biti novih poticajnih mjera za stabilizaciju tržišta nekretnina, kao i tržišta kapitala.

No, kako nedostaje konkretnih najava, ulagači baš i nisu impresionirani.

Uz to, ne žele riskirati jer je jučer Wall Street pao drugi dan zaredom. Dow Jones oslabio je 1,04 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,02, a Nasdaq indeks 1,65 posto.

Posljedica je to pritiska na dionice nekoliko tehnoloških divova jer su, kažu analitičari, neki ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta, nakon što je taj sektor snažno porastao od početka ove godine, premda je već lani skočio 56 posto.

Ulagači su oprezni i zbog toga što su splasnule nade da će američka središnja banka u ovoj godini agresivno smanjiti kamatne stope.

Američko gospodarstvo i dalje je prilično čvrsto, a inflacija ne popušta tako brzo kao što su se ulagači nadali, pa su očekivanja o smanjenju kamatnih stopa pomaknuta s ožujka na lipanj.

U srijedu i četvrtak u fokusu ulagača bit će izvješće predsjednika središnje banke Powella u Kongresu, a ulagači će pažljivo pratiti njegove komentare u vezi inflacije, kretanja u gospodarstvu i mogućem smanjenju kamata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter