Ilustracija (Unsplash)
Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno dok ulagači čekaju nova kvartalna poslovna izvješća kompanija, pri čemu je većina indeksa na putu tjednih dobitaka.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, ali je pred tjednim dobitkom od oko 0,6 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,07 posto, na 7.639 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,54 posto, na 16.117 bodova, a pariški CAC 0,03 posto, na 7.382 boda.
I na azijskim se burzama trguje oprezno. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,3 posto, pa je na putu tjednog gubitka od oko 1,5 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Australiji pale oko 0,1 posto. U Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle su, pak, između 0,3 i 0,5 posto.
Azijski su ulagači oprezni jer nema previše razloga za kupnju dionica, s obzirom da se rast regionalnih gospodarstava usporava, kao i američkog, najvećeg izvoznog tržišta većine azijskih kompanija.
Ulagače je razočarao i jučerašnji pad Wall Streeta. Doduše, Dow Jones ojačao je 0,5 posto, no S&P 500 skliznuo je 0,7, a Nasdaq indeks više od 2 posto.
Pad S&P 500 i Nasdaqa ponajviše je posljedica pritiska na dionice Netflixa i Tesle, nakon što su ti tehnološki divovi objavili kvartalne poslovne rezultate.
Cijena Tesle potonula je gotovo 10, a Netflixa više od 8 posto.
„Vijesti iz Netflixa i Tesle nisu kraj svijeta, no dale su ulagačima razlog za pitanje je li trebalo kupovati te dionice po tako visokim cijenama. Stoga je dio ulagača odlučio povući novac iz tih dionica”, kaže Ken Polcari, partner u tvrtki Kace Capital Advisors.
S druge strane, snažno je, više od 6 posto, skočila cijena dionice Johnson & Johnsona, nakon što je ta kompanija objavila poslovne rezultate i povećala procjene zarade u ovoj godini.
To je i glavni razlog rasta Dow Jones indeksa deveti dan zaredom.
Dosad je 77 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovne rezultate, a većina ih je po zaradi nadmašila procjene analitičara.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju pale 7,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. No, na početku mjeseca očekivao se pad zarada od 5,7 posto.