PARIZ

Indijski prijevoznik kupuje 500 Airbusovih zrakoplova

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Indijski avioprijevoznik IndiGo naručio je od europskog proizvođača zrakoplova Airbusa rekordnih 500 uskotrupnih mlaznih zrakoplova A320.

Posao je sklopljen u ponedjeljak, prvog dana Sajma zrakoplovstva u Parizu, nakon višemjesečnih pregovora.

"To je tek početak, nismo završili. Pravi je trenutak za tu narudžbu, s obzirom na rast Indije (i) na rast indijskog zrakoplovnog tržišta", rekao je izvršni direktor IndiGoa Pieter Elbers na konferenciji za novinare.

Zrakoplovi će biti isporučeni između 2030. i 2035. godine.

Nakon potpisivanja ugovora s IndiGom, izvršni direktor Airbusa Guillaume Faury rekao je da je još prerano razmišljati o povećanju proizvodnje uskotrupnih mlaznjaka iznad planiranih 75 mjesečno.

Airbus se suočio s problemima u obnovi proizvodnje nakon pandemije i pomaknuo je taj cilj na 2026. godinu. No, Faury je rekao da su poremećaji u opskrbi kratkoročni problem, u usporedbi s rasporedom isporuka koje počinju iduće desetljeće.

IndiGo čini gotovo 60 posto matičnog indijskog tržišta, a uskotrupne zrakoplove i dalje nabavlja od Airbusa. S europskim proizvođačem i njegovim američkom konkurentom Boeingom razgovaraju i o nabavi 25 širokotrupnih zrakoplova, rekli su izvori.

Elbers je odbio komentirati potencijalne daljnje narudžbe zrakoplova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter