(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle drugi dan zaredom, pri čemu najviše u tehnološkom sektoru, kao i jučer na Wall Streetu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,19 posto, na 7.585 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,52 posto, na 16.182 boda, a pariški CAC 0,63 posto, na 7.296 bodova.
Rast indeksa drugi dan zaredom ponajviše se zahvaljuje skoku cijena dionica u tehnološkom sektoru, u prosjeku za 1,5 posto.
I na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u plusu 0,6 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks skočio 1,8 posto, pa se po prvi put od 1990. godine probio iznad razine od 33.000 bodova. Cijene dionica porasle su i u Šangaju, Australiji, Hong Kongu te Južnoj Koreji, između 0,1 i 0,7 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast Wall Streeta. Dow Jones ojačao je 0,6 posto, dok je S&P 500 porastao 0,9, a Nasdaq indeks 1,5 posto.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje rastu cijena dionica nekoliko tehnoloških divova, kao što su Amazon.com, Tesla, Apple i Microsoft.
Rast cijena dionica tih i ostalih tehnoloških divova, bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati i nada da je američka središnja banka pri kraju sa zaoštravanjem monetarne politike podržali su rast tržišta posljednjih mjeseci.
Zahvaljujući tome, S&P 500 porastao je više od 20 posto od listopada, kada je zaronio na svoju najnižu razinu u prošloj godini.
No, obujam trgovanja bio je jučer manji od prosjeka, što pokazuje da su ulagači oprezni uoči izvješća o inflaciji, koje će biti objavljeno u utorak.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su potrošačke cijene u svibnju blago pale na mjesečnoj razini, dok će temeljna stopa inflacije, iz koje su isključene cijene hrane i energenata, vjerojatno ostati povišena.
Ulagači se nadaju da bi popuštanje inflacijskih pritisaka moglo navesti Fed na stanku u procesu podizanja kamatnih stopa.
U utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke, a priopćenje o odlukama bit će objavljeno u srijedu.
Na tržištu novca trenutno se procjenjuje da postoji oko 75 posto izgleda da će čelnici Feda ostaviti kamate nepromijenjene.
No, kako inflacija ipak ne popušta dovoljno brzo, većina analitičara smatra da će Fed, nakon stanke u lipnju, u srpnju još jednom povećati kamate.