FRANKFURT

Financiranje biotehnoloških tvrtki u Njemačkoj potonulo u 2022.

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Financiranje biotehnološki tvrtki u Njemačkoj strmoglavilo se u 2022. godini nakon procvata u prve dvije pandemijske godine, pokazalo je istraživanje konzultantske i revizorske tvrtke Ernst & Young (EY).

Nakon dvije godine rekordnog financiranja, u prošloj je godini naglo smanjen dotok novca u njemačke biotehnološke tvrtke zbog viših kamatnih stopa i neizvjesnosti koju je stvorio rat u Ukrajini, izvijestio je EY.

Tržište se nakon pregrijavanja vratilo u normalu, no otežani uvjeti financiranja sada dovode u pitanje razvoj lijekova, navodi se u istraživanju, objavljenom u četvrtak.

Biotehnološki sektor lani je pribavio 812 milijuna eura kapitala, 67 posto manje nego u godini ranije, izračunao je EY.

Slične teškoće zadesile su i biotehnološke kompanije u ostalim europskim zemljama, a Njemačkoj rizični kapital gotovo se prepolovio i vratio na pretpandemijske razine. Kompanije nisu uvrštavale dionice u burzovnu kotaciju, a zabilježeni su tek izolirani slučajevi preuzimanja tvrtki.

"Njemački biotehnološki sektor vratio se na staro nakon procvata tijekom pandemije koronavirusa", zaključio je partner u EY-u Klaus Ort.

Fokus se vratio na klasične biotehnološke teme, poput istraživanja raka te zaraznih i autoimunih bolesti.

Biotehnološki sektor u Njemačkoj ima oko 47.000 zaposlenih, a u 2020. bio je privukao oko tri milijarde eura investicija i 2,4 milijarde eura u 2021., prema EY-u.

Biotehnološke tvrtke, poput proizvođača cjepiva Biontecha, eksperimentiraju sa složenim aktivnim farmaceutskim sastojcima i terapijama i često razvijaju skupe i vremenski zahtjevne tehnologije za kemijsku industriju i za poljoprivredu.

Financiraju ih investicijski fondovi, uglavnom iz Sjedinjenih Država, a u Njemačkoj financijera baš i nema, pogotovo za veće iznose.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter