ZAGREB

ZSE: Očekuje se stagnacija Crobexa, nakon dva tjedna rasta

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobex indeksa, nakon dva tjedna rasta, dok ulagači čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržište.

Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks porastao je protekloga tjedna 0,96 posto, na 2.260 bodova, a Crobex10 za 0,37 posto, na 1.291 bod.

Tako su oba indeksa ojačala drugi tjedan zaredom.

Redovni promet dionicama iznosio je oko 5 milijuna eura, otprilike 1,7 milijuna više nego tjedan dana prije.

„Zagrebačka burza imala je prošloga tjedna pozitivne rezultate. Crobexi su porasli. Pritom je među sektorskim indeksima najviše porastao Crobexindustrija, 2,2 posto, dok je najviše pao Crobexkonstrukt, 4,85 posto. Prosječni dnevni promet iznosio je oko 920 tisuća eura, više nego tjedan dana prije”, kaže Petar Mezga, financijski analitičar u Erste banci.

Najveći promet, 1,1 milijun eura, ostvaren je dionicom Turisthotela, pri čemu joj je cijena pala 1,6 posto, na 600 eura.

S prometom od oko 1,04 milijuna eura slijedila je dionica HT-a, kojoj je cijena pala 2,7 posto, na 24,90 eura.

Ta je dionica bila u fokusu od srijede, kada je Glavna skupština HT-a usvojila prijedlog o isplati dividende dioničarima od 1,10 eura po dionici.

Dva dana zaredom cijena HT-a je rasla, da bi u petak, kada se tom dionicom počelo trgovati bez prava na dividendu, cijena oštro pala.

Dionicom Spana ostvaren je, pak, promet od gotovo 410 tisuća eura, pri čemu je poskupila 1,03 posto, na 58,80 eura.

S prometom od oko 360 tisuća eura slijedila je dionica Atlantske plovidbe, kojoj je cijena pala 1,35 posto, na 58,60 eura.

Promet veći od 200 tisuća eura ostvaren je s još dva izdanja. Pritom je cijena Hrvatske poštanske banke stagnirala na 120 eura, dok je dionica Valamar Riviere poskupila 1,4 posto, na 4,40 eura.

Najveći rast cijene među likvidnijim izdanjima zabilježila je dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, za 5,8 posto, na 4 eura, kao i dionica Zagrebačke banke, za 3,2 posto, na 11,20 eura.

S druge strane, među najvećim likvidnijim gubitnicama našla se dionica Saponie, s padom cijene za 6,4 posto, na 88 eura, kao i dionica Ingre, s padom za 4,2 posto, na 2,76 eura.

Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 60 dionica, pri čemu je cijena njih 28 porasla, 22 pala, a 10 stagnirala.

Oprez na svjetskim burzama

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno. Na Wall Streetu je Dow Jones oslabio 1,1 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,3 posto. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,4 posto.

„Ulagači su bili oprezni zbog problema u američkim regionalnim bankama, kao i zbog neizvjesnost u vezi pregovora između demokrata i republikanaca o povećanju gornje razine državnog zaduživanja. Ako se do 1. lipnja u Kongresu ne postigne dogovor, savezne vlasti neće moći financirati rad dijela državnih institucija. S druge strane, najviše su prošloga tjedna porasle cijene dionica u telekomunikacijskom i IT sektoru”, objašnjava Petar Mezga.

I na europskim se burzama trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,3 posto, kao i frankfurtski DAX. Pariški CAC pao je, pak, 0,25 posto.

„U fokusu ulagača ovoga će tjedna biti izvješća o inflaciji u eurozoni, stopi zaposlenosti, industrijskoj proizvodnji i bruto domaćem proizvodu”, kaže Petar Mezga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter