WASHINGTON

Bijela kuća razgovarat će s tvrtkama o opasnostima AI-a

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Bijela kuća će u četvrtak ugostiti izvršne direktore tvrtki za umjetnu inteligenciju (AI), uključujući  Alphabetov Google i Microsoft, kako bi razgovarali o rizicima i zaštitnim mjerama, dok rasprava o kontroverzama umjetne inteligencije traje širom svijeta, piše Reuters.

Popularnost umjetne inteligencije poput aplikacije ChatGPT-a, motivirala je tvrtke u pokušaju lansiranja sličnih proizvoda. Pobornici takvih aplikacija kažu da mogu postavljati medicinske dijagnoze, pisati scenarije, stvarati pravne sadržaje i otklanjati greške u softveru.

Milijuni korisnika počeli su testirati takve alate što je dovelo do rastuće zabrinutosti da bi tehnologija mogla dovesti do kršenja privatnosti, iskrivljenih odluka o zapošljavanju, prijevara i dezinformacijskih kampanja.

"Namjeravamo voditi iskrenu raspravu o rizicima u razvoju umjetne inteligencije", rekao je viši dužnosnik uprave, govoreći pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti pitanja.

"Zvijezda vodilja nam je da, želimo li iskoristiti prednosti AI-ja, moramo početi s upravljanjem rizicima", dodao je.

Uoči sastanka, administracija je najavila ulaganje od 140 milijuna dolara Nacionalne zaklade za znanost kako bi se pokrenulo sedam novih instituta za istraživanje umjetne inteligencije. Također, administracija je rekla da će Ured Bijele kuće za upravljanje i proračun objaviti smjernice o vladinom korištenju umjetne inteligencije.

Ubrzo nakon što je Biden najavio svoju kandidaturu za ponovni izbor, Republikanski nacionalni odbor objavio je video koji prikazuje distopijsku budućnost tijekom Bidenovog drugog mandata, a koji je u potpunosti napravljen pomoću AI-ja.

Očekuje se da će takvi politički oglasi postati češći kako se AI tehnologija bude širila.

Regulatori Sjedinjenih Američkih Država podbacili su u strogom pristupu koji su europske vlade zauzele u vezi s tehnološkom regulacijom i u izradi strogih pravila o ozbiljnim krivotvorinama i dezinformacijama kojih se tvrtke moraju pridržavati ili riskiraju pozamašne kazne, piše Reuters.

"Ne vidimo ovo kao utrku", rekao je dužnosnik administracije, dodajući da administracija blisko surađuje s Vijećem SAD-EU za trgovinu i tehnologiju po tom pitanju.

Tehnološki divovi mnogo su puta obećali da će se boriti protiv propagande oko izbora, lažnih vijesti o cjepivima protiv COVID-a 19, rasističkih i seksističkih poruka, pornografije i iskorištavanja djece te poruka mržnje usmjerenih na etničke skupine.

No, istraživanja pokazuju da nisu bili uspješni. Otprilike jedan od pet lažnih članaka na engleskom jeziku na šest velikih platformi društvenih medija označen je kao obmanjujući ili uklonjen, pokazalo je nedavno istraživanje aktivističke nevladine organizacije Avaaz.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter