(Hina/EPA)
Kineske tvrtke nastavljaju poslovati u elektroenergetskom sektoru BiH, a dok čekaju konačnu odliku o tome hoće li dobiti veliki posao izgradnje novog bloka termoelektrane u Tuzli radit će na rekonstrukciji postojećih kapaciteta, objavili su u četvrtak lokalni mediji u BiH.
Kineska državna tvrtka Dongfang Electric International Corporation (DEC) i njena tvrtka-kćer Dongfang Boiler CO dobile su posao rekonstrukcije odnosno zamjene parnog kotla bloka VI tuzlanske termoelektrane, čiji radni vijek istječe ove godine.
Radovi bi trebali početi u ožujku i biti okončani u razdoblju od šest mjeseci. Financijer je Elektroprivreda BiH, koja će radove i ugradnju zamjenskih dijelova platiti nešto više od 13 milijuna eura, a ova bi investicija trebala osigurati nastavak proizvodnje električne energije iz ovog pogona u narednih 15 godina.
BiH raspolaže viškovima električne energije i četvrtinu ukupne proizvodnje izvozi uglavnom u Hrvatsku, Sloveniju i Srbiju, a u 2022. taj je izvoz, prema podacima Agencije za statistiku BiH, bio vrijedan nešto više od 500 milijuna eura.
No više od 65 posto električne energije proizvodi se u termoelektranama, koje su uglavnom temeljene na zastarjelim tehnologijama i bitan su uzročnik onečišćenja okoliša u toj zemlji.
Europska unija snažno potiče BiH da preorijentira svoj elektroenergetski sektor na obnovljive izvore energije, posebice stoga jer je njen hidropotencijal tek djelomice iskorišten, no u samoj zemlji postoji veliki otpor tim zahtjevima.
Elektroprivreda BiH tako je na prvo mjesto svog popisa kapitalnih investicija uvrstila gradnju novog bloka termoelektrane u Tuzli, ali i u Kaknju, u blizini Sarajeva.
Upravo su kineske državne tvrtke DEC i Dongfang Boiler CO na javnom natječaju izabrane kao najpovoljniji parteri za tuzlanski projekt nominalne vrijednosti veće od 900 milijuna eura. On podrazumijeva gradnju bloka na lignit, koji bi godišnje proizvodio 2756 GWh električne energije.
Kinezi su taj posao dobili ponudivši najpovoljniju cijenu od oko 700 milijuna eura, kao i ugradnju suvremene opreme koju bi proizveo američki General Electric (GE). Američka je tvrtka međutim naknadno odbila isporučiti ovu opremu s obrazloženjem da je izbacuje iz proizvodnje, a Kinezi su ponudili svoju "zamjensku". Uz to su inzistirali na tome da Federacija BiH bude jamac vraćanja cjelokupnog kredita kojim je kineska državna EXIM banka planirala pratiti projekt.
Kineski predsjednik Xi Jinping još je u rujnu 2021. pred Općom skupštinom UN-a najavio kako njegova zemlja više neće graditi termoelektrane u inozemstvu, no to nije slučaj i s projektom termoelektrane u Tuzli, jer DEC od najavljenog posla nije odustao.
Kineska oprema nedokazane kvalitete, kao i entitetsko jamstvo za kredit, protumačen u EU kao nedopuštena državna pomoć, na kraju su se pretvorili u problem za investitora pa je projekt sada "na čekanju", a konačna odluka prepuštena je parlamentu Federacije BiH.