LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze u minusu na kraju tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno jer su jučer na Wall Streetu, a jutros i na azijskim tržištima cijene dionica znatno pale.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,44 posto, na 7.876 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,46 posto, na 15.455 bodova, a pariški CAC 0,33 posto, na 7.165 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,9 posto i na putu je tjednog gubitka od 1,3 posto.

Nakon snažnog rasta u siječnju, azijski MSCI indeks na putu je gubitaka drugi tjedan zaredom.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 0,3 i 2 posto.

Ulagače je razočarao jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu je Dow Jones oslabio 0,7 posto, dok je S&P 500 pao 0,9, a Nasdaq indeks 1 posto.

Indeksi su pali drugi dan zaredom jer su splasnule nade ulagača da će konačna kamata, odnosno kamata na kojoj bi Fed završio proces povećanja cijene novca, biti manja od 5 posto.

S obzirom na kretanje inflacije i poruke dužnosnika američke središnje banke, na tržištu novca očekuje se da će konačna kamata do srpnja dosegnuti 5,1 posto.

A većina dužnosnika Feda poručuje da će se kamate zadržati na tim razinama vjerojatno i dulje nego što se očekivalo kako bi se inflacija znatnije spustila.

Zbog toga su jučer porasli prinosi na američke obveznice, što negativno utječe na tržište dionica.

„S rastom prinosa, obveznice postaju legitimna alternativa dionicama”, kaže Michael Rosen, direktor u tvrtki Angeles Investments.

Ni kvartalni poslovni rezultati kompanija nisu impresivni. Izvješća je dosad objavilo više od polovice kompanija iz sastava S&P 500 indeksa.

Doduše, oko 69 posto njih ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo, no analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija na godišnjoj razini pale.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter