(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale jer ulagači ne žele dodatno riskirati uoči odluka središnjih banaka o kamatnim stopama, a nakon snažnog rasta tržišta u prvim tjednima ove godine.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, oslabio je 0,4 posto, nakon što je prošloga tjedna dosegnuo najvišu razinu u devet mjeseci.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, a blago su, 0,3 posto, porasle i cijene dionica u Šangaju. U Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,2 i 2 posto.
Na samom početku trgovanja većina tih indeksa bila je u pozitivnom području jer je burza u Šangaju znatnije porasla u prvom danu trgovanja nakon tjedan dana praznika.
No, kasnije su splasnuli dobici u Šangaju, dok je većina ostalih tržišta zaronila u negativno područje.
Od početka godine azijski MSCI porastao je gotovo 11 posto, pa bi mu ovo mogao biti najbolji siječanj u povijesti. To se ponajviše zahvaljuje nadi ulagača u ubrzanje rasta kineskog gospodarstva, s obzirom da vlasti ubrzano popuštaju restriktivne covid mjere.
Međutim, ulagači nisu voljni dodatno riskirati uoči sjednica nekih od najvećih središnjih banaka u svijetu.
Među ostalim, ovoga će se tjedna održati prva ovogodišnja sjednica američkog Feda. S obzirom na popuštanje inflacijskih pritisaka u SAD-u, očekuje se da će Fed ubuduće biti manje agresivan u zaoštravanju monetarne politike.
Analitičari procjenjuju da će američka središnja banka kamate povećati za samo 0,25 postotnih bodova, a ne za 0,50 bodova, kao na posljednjoj lanjskoj sjednici.
Fed je lani povećao kamate za ukupno 4,25 postotnih bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina.
Ovoga će tjedna sjednicu održati i čelnici Europske središnje banke (ECB). Zbog visoke inflacije, očekuje se daljnje povećanje kamata, nakon što su lani povećane za ukupno 2,5 postotnih bodova.
Očekuje se da će i britanska središnja banka na ovotjednoj sjednici dodatno povećati kamate.
Dolar stagnira, cijene nafte porasle
A na valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stagnira.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 101,92 bodova, kao i u petak na zatvaranju tržišta.
Od početka mjeseca na gubitku je, pak, oko 1,5 posto jer se očekuje usporavanje tempa povećanja kamata Feda, ali i da će središnja banka završiti ciklus povećanja kamata na nižim razinama nego što se očekivalo.
Jutros je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 129,85 jena, koliko je iznosio u petak navečer, na 129,95 jena.
No, američka je valuta blago oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,05 posto, na 1,0870 dolara.
Euro je od početka mjeseca ojačao prema dolaru gotovo 1,5 posto.
Cijene su nafte, pak, jutros porasle, nakon blagog pada prošloga tjedna. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,35 posto, na 86,97 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,32 posto, na 79,95 dolara.