LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni na kraju tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno jer nakon snažnog rasta tržišta od početka godine ulagači ne žele dodatno riskirati uoči daljnjeg povećanja kamata središnjih banaka idućega tjedna.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, kada je porastao.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,05 posto, na 7.758 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,02 posto, na 15.133 boda, a pariški CAC 0,15 posto, na 7.084 boda.

Posljednjih su tjedana ti indeksi znatno porasli jer je niz makroekonomskih podataka potaknuo nadu da bi gospodarstvo eurozone moglo izbjeći recesiju, unatoč energetskoj krizi i premda Europska središnja banka podiže kamatne stope kako bi suzbila inflaciju.

No, ulagači nisu volji dodatno riskirati uoči sjednica nekoliko središnjih banaka idućega tjedna, među ostalim američke i britanske, od kojih se očekuje daljnje povećanje kamata.

A na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle šesti dan zaredom. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, ojačao je 0,4 posto i dosegnuo najvišu razinu u devet mjeseci.

Nakon što je prošle godine pao gotovo 20 posto, MSCI na putu je dobitaka peti tjedan zaredom, a od početka godine porastao je gotovo 11 posto, pa bi mu ovo mogao biti najbolji siječanj u povijesti.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,2 i 0,7 posto. U Šangaju se zbog praznika i dalje ne radi.

Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta. Dow Jones ojačao je 0,61 posto, dok je S&P 500 porastao 1,1, a Nasdaq indeks 1,76 posto.

Rast indeksa zahvaljuje se nadi ulagača da će se američko gospodarstvo 'mekano prizemljiti' i tako izbjeći recesiju.

U posljednjem lanjskom tromjesečju BDP je porastao 2,9 posto na anualiziranoj razini, blago iznad očekivanja analitičara, unatoč lanjskom agresivnom povećanju kamatnih stopa američke središnje banke.

Pritom su inflacijski pritisci popustili, dok je tržište rada i dalje solidno čvrsto, premda je potražnja ponešto oslabila.

To je, kaže David Carter, direktor u JPMorgan Private Bank, mač s dvije oštrice jer bi Fed mogao zadržati ključne kamate na restriktivnim razinama dulje vrijeme.

„U novim gospodarskim izvješćima ima ponešto za svakoga: za sanjare koji smatraju da se gospodarstvo dovoljno usporilo da bi Fed mogao zastati, ali i pesimiste koji smatraju da je rast još presnažan da bi Fed odstupio. Nada nije investicijska strategija, a ekonomske činjenice mogle bi uskoro pritisnuti tržište”, kaže David Carter.

Ulagači se nadaju da će američka središnja banka na sjednici u veljači kamate povećati za samo 0,25 postotnih bodova, a ne za 0,50 bodova, kao na posljednjoj lanjskoj sjednici.

Uz to, nadaju se da bi konačna kamata, na kojoj bi Fed zaustavio ciklus povećanja, mogla iznositi manje od 5 posto, premda je većina čelnika Feda poručila da će trebati povećati kamate iznad razine od 5 posto kako bi se suzbila inflacija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter