(Hina/EPA)
Odboru za ribarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) treba osigurati ravnopravan status kao što ga imaju ribari iz Hrvatske obrtničke komore (HOK) i Hrvatske gospodarske komore (HGK), poručili su u petak iz HPK.
Na sjednici Odbora održanoj u srijedu je analizirano stanje u sektoru ribarstva i akvakulture koje je, kako su naveli, izuzetno loše.
Zaključeno je kako je potrebno napraviti analizu trenutnog stanja u ribarstvu i akvakulturi kako bi se prikazali svi trendovi u sektoru, ali i na koji se način troše ili će se trošiti buduća sredstva iz EU fondova.
Iz Komore su naveli kako su nakon svoje sjednice, na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, na kojem su bili i predstavnici HOK-a, HGK i drugih udruga, od ministrice poljoprivrede Marije Vučković zatražili da im se omogući uvid u strateški dokument o akvakulturi koji nije javno dostupan na stranicama Ministarstva te da se isti iskomunicira sa svim dionicima na terenu kako bi se vidjelo koje će se mjere za sektor ribarstva i akvakulture raspisivati.
"Ako se sve predložene mjere realiziraju sektoru se može pomoći, ali treba za početak doći do spomenutog strateškog dokumenta", istaknuli su iz HPK.
Predsjednik Odbora za ribarstvo Petar Baranović je kazao kako je kvaliteta provođenja mjere pretpostavka napretka, no kako je važno razgovarati i s ljudima koji su direktno u proizvodnji.
"Odbor za ribarstvo HPK će inzistirati na sudjelovanju u izradi budućih pravilnika, kao provedbenih dokumenata, te tražimo da se naš sektorski odbor tretira jednako kao što se tretiraju HGK i HOK", izjavio Baranović.
Naveo je kako se ne može utjecati na strateške dokumente budući da je generalni okvir već napravljen, ali da Odbor za ribarstvo još uvijek može davati svoje prijedloge kako bi se mjere bolje provele.
Pritom je, kako je kazao, "ključna izrada provedbenih pravilnika koji se trebaju raditi u dogovoru s ljudima na terenu, koji poznaju stanje u sektoru i prepoznaju moguće probleme u provođenju te raspisivanju pojedinih mjera za sektor ribarstva".
Zbog rasta troškova upitna isplativost poslovanja
Kada je riječ o stanju u sektoru ribarstva odnosno u plivaličarskom ribarstvu i koćarenju, iz HPK su istaknuli kako su oba sektora u dosta složenoj situaciji.
Pritom je povoljnija situacija u plivaličarskom ribolovu budući da su bolje iskoristili sredstva iz EU fondova i imaju riješen plasman ribe - sve što ulove trže po adekvatnim cijenama.
U koćarenju je alarmantna situacija jer se ono temeljilo na jeftinoj nafti i organiziranom izvozu na talijansko tržište, a toga više nema.
Flota je ostala sa istim problemima, a svi trgovci ribom danas koriste opremu koju su naglašeno financirali upravo iz fonda predviđenog za ribare, da bi sada uvozili ribu iz trećih zemalja te bili konkurenti domaćim ribarima na tržištu.
Zbog svega navedenog koćari nemaju gdje prodavati ribu, preostalo im je samo domaće tržište zbog čega su neki brodovi prisilno vezani, naveli su iz HPK.
"Troškovi su povećani, te je dovedeno u pitanje isplativost posla, a poslovanje nije niti na pozitivnoj nuli", kazao je Baranović napominjući kako mladih kapetana i ribara nema i koćarnje generalno doživljava svoj debakl na priobalju i otocima.
O tome se ranije razgovaralo sa resornom ministricom, donesene su neke dobre odluke, ali realizacija i dinamika provođenja odluka je prespora, istaknuo je te dodao kako je i premijer Andrej Plenković upozoren na stanje ribarske flote u Hrvatskoj.
"U prošloj omotnici nismo napravili dovoljno, a sad ćemo vidjeti što će biti sa ovom, pri čemu HPK svakako mora imati pristup davanju prijedloga i rješenja jednako kao HOK i HGK", rekao je Baranović.
Iz HPK su najavili kako će se simpozij za morsko i slatkovodno ribarstvo održati od 29. do 31. ožujka u Vukovaru.