(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer usporavanje inflacije u SAD-u podržava nadu ulagača da će Fed ubuduće biti manje agresivan u povećanju kamata.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,55 posto, pa je dosegnuo novu najvišu razinu u sedam mjeseci.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,2 i 0,9 posto.
Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta treći dan zaredom. Dow Jones porastao je 0,64 posto, kao i Nasdaq indeks, dok je S&P 500 ojačao 0,34 posto.
Dobro raspoloženje zahvaljuje se podatku da je inflacija u SAD-u u prosincu skliznula na 6,5 posto na godišnjoj razini, sa 7,1 posto mjesec dana prije.
Na mjesečnoj su razini, pak, potrošačke cijene u najvećem svjetskom gospodarstvu u prosincu pale za 0,1 posto, što je prvi pad od svibnja 2020.
Ulagači se nadaju da će zbog slabljenja inflacije američka središnja banka ubuduće biti manje agresivna u povećanju kamatnih stopa.
Na tržištu novca procjenjuje se da će čelnici Feda na sjednici u veljači povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a ne za 0,50 bodova, kako su to učinili na posljednjoj lanjskoj sjednici.
Premda čelnici Feda posljednjih dana poručuju da treba dodatno povećati kamate, pa i iznad 5 posto, kako bi se suzbila inflacija, ulagači se ipak nadaju da će na kraju ciklusa povećanja kamata iznositi manje od 5 posto.
U petak, pak, u SAD-u počinje sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i banaka, koja bi idućih tjedana mogla znatno utjecati na smjer tržišta.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa zbog visoke inflacije i usporavanja rasta gospodarstva u četvrtom lanjskom tromjesečju pale za 2,2 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije, što bi bio prvi pad zarada od 2020. godine.
Dolar oslabio, cijene nafte blago pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 102,30 bodova, blizu najniže razine od lipnja, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,05 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 131,50 na 129,10 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla na 1,0845 dolara, blizu najviše razine u devet mjeseci, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0770 dolara.
Cijene su nafte, pak, izgubile dio jučerašnjih dobitaka. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,43 posto, na 83,65 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,28 posto, na 78,15 dolara.