niti Nakon Plenkovićevih upozorenja

Nitko ne snižava cijene, rok je petak 13. Hoće li doći do ukidanja subvencija i posljedičnih otkaza?

| Autor: Glas Istre
 Andrej Plenković (HINA /Zvonimir KUHTIĆ)

Andrej Plenković (HINA /Zvonimir KUHTIĆ)


Stižu reakcije na ultimatum iz Vlade da se cijene do petka moraju vratiti na one prije uvođenja eura. Premijer Andrej Plenković jučer je ponovno, žešće nego ranije, zaprijetio svima koji su podigli cijene s uvođenjem eura. Poručio im je da vlada ima alate koje će upotrijebiti već u petak ako se do tog roka cijene ne vrate na stare, prenosi Index.hr

Čini se da se oni koji su podignuli cijene nisu baš preplašili Plenkovića jer raširenog vraćanja cijena zasad - nema. Nije ni jasno kakve će točno sankcije protiv onih koji ne vrate cijene biti, ako ih uopće doista i bude. Plenković je jučer nabrojao tri moguće općenite sankcije. Kako je rekao, mogući alati su od toga da se propiše vraćanje cijena na neko ranije razdoblje pa do ukidanja subvencija i dizanja poreza. 

"Tu nećemo oklijevati, ni oko jedne od ove tri stvari. Nećemo dopustiti da nam strateško postignuće vlade i države dio aktera na sceni svojim neodgovornim ponašanjem ugrožava. Dobili smo potporu (na tijelima HDZ-a) da se ono što nije dobro ispravi. I to ćemo činiti", rekao je. Nije detaljnije htio govoriti o potezima vlade protiv poslovnih subjekata koji su uvođenjem eura podigli cijene, tek je rekao: "Do petka imaju vremena vratiti cijene."

Državni inspektorat već danima je na terenu i češlja sve: od trgovaca, ugostitelja do obrtnika. Rezultata nadzora još nema, a ako se pitaju poduzetnici, neće puno ni otkriti jer se zaklinju da nije bilo puno onih koji su neopravdano dizali cijene.

Suzdržana reakcija trgovaca

Trgovci su održali sastanak, izjave ne žele davati, samo priopćenje da s njihove strane prevara nije bilo i da je cijela rasprava otišla u krivom smjeru.

"Naš je stav od početka bio da ako ima nepravilnosti, državna tijela ih trebaju detektirati i sankcionirati. Shvaćamo zabrinutost potrošača, ali do porasta cijena je došlo unatrag godinu i pol dana. Intenzivno u zadnjem kvartalu 2022., ali to nije imalo nikakve veze s eurom", priopćili su.

Bez izjava i u Cehu ugostitelja. Neslužbeno kažu – podizanja cijena je bilo, ali samo opravdanih. Isto tvrde i obrtnici.

"Ako dođe do toga da se realizira ova prijetnja premijera, ukidanje subvencija na energente i na ukapljeni plin za koji imamo zajamčenu cijenu, svakako da će to dovesti do zatvaranja obrta, da će puno radnika ostati bez plaće, a oni koji ostanu raditi, naravno da će to rezultirati enormnim povećanjem cijena proizvoda u njihovim obrtničkim radionicama", rekao je za N1 predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.

Šef Porezne prijeti velikim novčanim kaznama

Državni inspektorat još ne izlazi s rezultatima svojih nalaza, a što će poduzeti Ministarstvo gospodarstva, trebalo bi biti poznato do kraja tjedna i sjednice vlade. U razotkrivanju onih koje premijer naziva prevarantima aktivna je i Porezna uprava. Neopravdano dizanje cijena definirano je, kažu, i Zakonom o zaštiti potrošača.

"U trenutku kad građani imaju smanjenu sposobnost procjene je li cijena u eurima konvertirana, odnosno predstavlja li ona stvarno neku vrijednost koja je bila prethodno u kunama, tu postoji mogućnost prekršajnog kažnjavanja. Maksimalne kazne za pravnu osobu idu i do 26 tisuća eura, rekao je šef Porezne Božidar Kutleša.

Predsjednik HUP-a ne vjeruje je da je podizanje cijena bila masovna pojava. To je opasno jer, kaže, vraća se kao bumerang. Baš kao što su opasne i vladine prijetnje o ukidanju subvencija i većih poreza jer će utjecati na veću inflaciju.

"Ako se mijenjaju cijene zbog različitih ugovora, vi cjenike ne mijenjate baš u sredini mjeseca, obično to radite na početku kvartala, na početku godine, to je možda razlog da je to sad vidljivije. Jednostavno, ako vam je netko preko noći neku uslugu poskupio 20 posto, treba prošetati 100 metara dalje, otići na šišanje negdje drugdje ili otići kupiti kruh u drugu pekaru", kazao je Mihael Furjan.

Žestoke kritike oporbe

Žestoke kritike na račun vlade stižu iz oporbenih redova. 

Sada se čudi. Čudi. Šokirana je što se dogodilo ono za što su svi znali da će se dogodit, svi osim njih. Svaki prijedlog su odbili. Na svaki prijedlog su se nasmijali, odmahivali rukom i pričali o nekakvom poskupljenju o dvije ili tri lipe za šalicu kave”, rekao je za N1 šef SDP-a Peđa Grbin.

“Krive hvataju. Ne vidimo da on (premijer) prijeti telekomunikacijskim kompanijama za koje je izvjesno da će vrlo vjerojatno 1. veljače kartelski odrediti povećanje cijena telekomunikacijskih usluga”, kazao je pak Mostov Zvonimir Troskot.

Bivši koalicijski partner tvrdi da se nije napravilo posao kad je trebalo:

“Ako žele malo oprati blato u kojem su se našli… Crne liste, nemojmo se bojati crnih listi, vlada se boji crnih listi. Zašto se Slovenija nije bojala crnih listi, tri godine nakon uvođenja eura su objavljivali crne liste. Objavite crne liste”, poručio je vladi predsjednik Reformista Radimir Čačić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama