(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, a u fokusu ulagača bit će izvješće o potrošačkim cijenama u Njemačkoj, koje će pokazati popuštaju li inflacijski pritisci.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nakon što je jučer porastao 1,6 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks skočio 1,46 posto, na 7.562 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,38 posto, na 14.124 boda, a pariški CAC 0,31 posto, na 6.614 bodova.
Na europskim burzama vlada dobro raspoloženje, kao i dan prije kada su ulagače ohrabrili podaci o proizvodnoj aktivnosti u eurozoni, koji su probudili nadu da je najgora faza pada aktivnosti prošla.
Danas će, pak, u fokusu ulagača biti izvješće o potrošačkim cijenama u Njemačkoj, koje će pokazati popuštaju li inflacijski pritisci u najvećem europskom gospodarstvu.
Analitičari procjenjuju da su u prosincu cijene na malo porasle 10,7 posto na godišnjoj razini, sporije u odnosu na rast od 11,3 posto u studenome.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nakon što je lani pao 19 posto, što je njegov najveći gubitak od 2008. godine.
Jutros su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,9 i 1,8 posto, dok su u Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,3 i 1,3 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi.
Na samom početku trgovanja burzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu bili su u minusu, kao i azijski MSCI indeks zbog slabih kineskih gospodarskih pokazatelja.
Uz to, Kinom se brzo širi covid virus, što bi moglo pritisnuti zdravstveni sustav i cijelo gospodarstvo.
„Pred Kinom su najopasniji tjedni pandemije. Vlasti ne čine gotovo ništa da bi usporile širenje zaraze, a kako je počela sezona putovanja uoči Kineske nove godine, val zaraze proširit će se i u onim dijelovima zemlje koji su dosad bili pošteđeni covida”, upozorili su analitičari Capital Economicsa.
Istaknuli su i da će gospodarska aktivnost ostati potisnuta sve dok val zaraze ne popusti.
Ipak, nakon početnog pada, kineski burzovni indeksi kasnije su se oporavili jer je na tržištu prevladala nada da će se situacija uskoro poboljšati.
Na ostalim azijskim burzama ne vlada takav optimizam jer se očekuje da će u novoj godini središnje banke nastaviti povećavati kamatne stope kako bi suzbile inflaciju, a mnoga gospodarstva u svijetu uronit će u recesiju.
Izvršna direktorica MMF-a Kristalina Georgieva kazala je jučer u intervjuu za američku televiziju CBS da će nova godina biti teža od prošle, zbog istodobnog usporavanja rasta tri velika svjetska gospodarstva.