(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi u srijedu ujutro, posljednjeg dana trgovanja u ovoj godini, vlada oprez, na što ukazuje mršav promet, pri čemu su Crobex indeksi blago porasli, pa su na putu dobitaka šesti tjedan zaredom.
Crobex indeks bio je u 10,30 sati u plusu 0,06 posto, na 1.973 boda, dok je Crobex10 ojačao 0,07 posto, na 1.153 boda.
Kako se na burzi u četvrtak i petak zbog prilagodbe trgovanju u eurima ne radi i kako su u utorak Crobexi porasli, indeksi su na putu dobitaka šesti tjedan zaredom.
Pritom su dosegnuli nove najviše razine od od kraja rujna.
No, u odnosu na početak godine, oba su indeksa u znatnom minusu. Crobex je od početka godine izgubio oko 5, a Crobex10 više od 8 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je do 10,30 sati oko 600 tisuća kuna, otprilike 150 tisuća manje nego jučer u ovo doba.
Najveći promet, oko 210 tisuća kuna, ostvaren je dionicom Valamar Riviere, a cijena joj je porasla 0,3 posto, na 30,50 kuna.
S prometom od gotovo 165 tisuća kuna slijedi dionica Podravke, pri čemu joj cijena stagnira na 636 kuna.
Niti jednom drugom dionicom zasad nije ostvaren promet veći od 100 tisuća kuna.
Na burzi se posljednjih tjedana trguje oprezno jer nema vijesti iz domaćih kompanija koje bi potaknule ulagače. Oprez vlada i na svjetskim burzama zbog usporavanja rasta gospodarstava i povećanja kamata središnjih banaka.
U takvom okruženju, Crobexi su zabilježili manji pad nego indeksi na mnogim drugim tržištima u svijetu. Primjerice, STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica ove je godine izgubio oko 12, a američki S&P 500 više od 19 posto.
Tako godina na Zagrebačkoj burzi završava kao što je i protekla - uz nizak promet i male pomake indeksa.
„Najveći problem domaće burze je nizak promet. Po pitanju likvidnosti burza se nikada nije uspjela vratiti na one razine iz 2007. i 2008. godine, kada je bila na vrhu po pitanju likvidnosti”, kaže Roman Rinkovec, broker u investicijskom društvu Credos.
Drugi je problem nedostatak novih izdanja.
„Uvrštenje dionice Spana 2021. najbolja je stvar koja se na burzi dogodila posljednjih godina, s obzirom na likvidnost i rast cijene te dionice, no drugih takvih izdanja već dugo vremena nema”, kaže Roman Rinkovec.
Smatra da je problem i u tome što burze nema u medijima.
„Jako je malo novih, posebice mladih investitora. Mladi ulažu na stranim burzama i u kriptovalute, a domaću burzu uglavnom zaobilaze. Šteta je što se nije iskoristilo vrijeme niskih kamata i privuklo više ulagača. Više bi se u medijima trebalo govoriti o tržištu kapitala kao načinu štednje i investiranja”, zaključuje Roman Rinkovec.