Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova sa zborom osnovne škole prije dvije godine ostvarila je ovaj projekt u suradnji s predškolskom ustanovom Rin Tin Tin i Dječjim vrtićima Pula, a uz pomoć Istarske županije, netom prije početka pandemije, objavljen je CD istarskih uspavanki. Kolege profesori u školi su nositelji projekta i skladatelji, a učenici škole odsvirali su i otpjevali uspavanke na tekstovima zavičajnosti istarskog kraja. Istraživanjima se bavio etnomuzikolog Dario Marušić
S predstavljanje projekta prije dvije godine u kinu Valli (Snimio Danilo Memedović)
Za Porina u kategoriji najboljeg albuma za djecu nominiran je "Istarske nine nane/Ninne nanne istriane", koje izvodi Dječji zbor glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Pula, glazbeni producenti su Edi Cukerić, Branko Crnogorčić, Suzana Goldin, Vinka Burić, a nakladnik je Udruga Tondak.
- Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova sa zborom osnovne škole prije dvije godine ostvarila je ovaj projekt u suradnji s predškolskom ustanovom Rin Tin Tin i Dječjim vrtićima Pula, a uz pomoć Istarske županije, netom prije početka pandemije, objavljen je CD istarskih uspavanki. Kolege profesori u školi su nositelji projekta i skladatelji, a učenici škole odsvirali su i otpjevali uspavanke na tekstovima zavičajnosti istarskog kraja. Istraživanjima se bavio etnomuzikolog Dario Marušić, a veliki posao oko produkcije odradio je Edi Cukerić. Presretni smo ovim velikim uspjehom, kazala je ravnateljica škola Romana Vuksan Zuban.
U cjelokupnom projektu sudjelovalo je više od 200 djece i 30 odgojitelja, a pjesmarica i CD realizirani su u 500 primjeraka koji su podijeljeni u svim predškolskim ustanovama. Velika je uloga u cijelom projektu bila ona etnomuzikologa Daria Marušića koji je puno doprinio svojim savjetima i znanjem te likovne pedagoginje Sanje Simeunović Bajec koja je uvelike pomogla prilikom izrade likovnog dijela projekta. Radove je fotografirao Paolo Valenti. Grafičko oblikovanje djelo je Olega Morovića, a realizaciju potpisuje MPS Pula.
Uspavanke su kao praksa od davnina prisutne u svim kulturama svijeta. Posebne su to pjesme, koje su prepoznatljive čak i ako bivaju pjevane u nepoznatom jeziku. Etnomuzikolog Dario Marušić istaknuo je da je to upravo i prvi zvučni kontakt između majke i djeteta te prva djetetova percepcija zbilje koja ga okružuje.
Profesori koji su uglazbili izabrane tekstove pjesmarice su Luka Demarin, Milena Đukanović i Vladimir Gorup, a nakon njihova stvaralačkog procesa uslijedila je dječja radost interpretacije.
- Sudjelovalo je 44 učenika pjevačkog zbora, 18 učenika u instrumentalnim sastavima, a mentori i suradnici u projektu bili su profesori Orhida Antunović, Vinka Burić, Naike Dapiran, Anton Gregorić, Milena Đukanović, Denis Goldin, Ivan Šuran, Vedran Vojnić, Fabio Jurić i Suzana Goldin, koja je odradila izniman posao, dok su snimatelji bili Edi Cukerić i Branko Crnogorčić, kazala je Vuksan Zuban, ističući i veliku ulogu u cijelom projektu ravnateljice Dječjih vrtića Pula Marize Kovačević i tadašnje ravnateljice predškolske ustanove Rin Tin Tin Tamare Brussich.
"Dormi mia picia, dormi" iz Marušići, "Ča to šuška" iz Pregare, "Fame le nine" iz ne preciziranog dijela Istre, "Ljuba Ivanova" iz Boljunske vale, "Nina oh, nina oh" iz Gradinja, "Prvo lito ki san služu" iz Martinčići, "Šu je oća" iz Černehovog brega, "Orco" iz Oprtlja, "Fa le nane" iz Brtonigle, "Zibala Ane" iz Pićna, "Zaspal Pave" iz Premanture i "Homo spat" iz Strohi uspavanke su koje su ovdje zastupljene.