Dramatična završnica kampanje za EU parlament

AMSTERDAMSKA KOALICIJA NA RUBU IZBORNOG PRAGA Analitičar Gjenero: "Na ovim izborima IDS još neće platiti cijenu propasti Uljanika. To će se dogoditi na lokalnim izborima"

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ

Istraživanja su u početku pokazivala bolju sudbinu Amsterdamske koalicije, ali valja znati da je od izlaska stranke Pametno iz te koalicije cijeli poduhvat počeo počivati na pogrešnim temeljima. Bilo je smisleno da liberalne stranke, IDS, GLAS, Pametno ili Reformisti imaju zajedničku koaliciju jer imaju jednake temeljne političke vrijednosti. S HSS-om te stranke nemaju zajedničku politiku, smatra Davor Gjenero

 

Nedjeljni europski izbori mogli bi imati dramatičnu završnicu. Iako sva istraživanja rejtinga političkih stranaka i koalicija posljednjih nekoliko mjeseci pokazuju identičan odnos snaga političkih takmaca, najnoviji HRejting Hrvatske televizije pokazao je pad popularnosti Amsterdamske koalicije za 0,8 posto i pad gotovo na rub izbornog praga. Smanjen je i rejting HDZ-a koji i dalje drži čelo kolone u kojoj su SDP, Živi zid te na posljednjim mjestima Amsterdamska koalicija i Most.

Stranke okupljene u liberalnoj koaliciji IDS-a, GLAS-a i HSS-a izgubile su najviše glasova u odnosu na protekle mjesece i sada su sve bliže izbornom pragu te dobivaju 6,9 posto glasova, što još uvijek jamči jedan mandat u Europskom parlamentu. Ali nastavi li se takav trend u posljednjem tjednu pred izlazak na birališta, IDS-ov kandidat Valter Flego Bruxelles će vidjeti samo na razglednici bez obzira na prvo mjesto na koalicijskoj izbornoj listi.

Da bi dospjeli do Europskog parlamenta, IDS, HSS i drugi koalicijski partneri moraju ovih dana snažno odraditi "teren" - ići po kućama, nagovarati ljude da izađu na birališta i zaokruže njihovu listu. Poznato je da slab odaziv birača jamči bolji rezultat velikim strankama – HDZ-u i SDP-u – dok bi stranke na rubu izbornog praga mogle ostati ispod njega.

Ispod 7 posto

Prema najnovijem istraživanju Hrvatske televizije, HDZ je na prvom mjestu s podrškom 24,5 posto glasova i pet mandata, drugi je SDP koji dobiva 16,4 posto glasova i tri mandata, dok je trećeplasirani Živi zid s 7,4 posto i jednim mandatom. Amsterdamska koalicija dobiva 6,9 posto glasova i jedan mandat, kao i Most sa podrškom od 6,7 posto glasova. Ostvare li se predviđeni rezultati, tih će jedanaest stranaka i lista imati svoje zastupnike u Europskom parlamentu.

Dvanaesti zastupnik, kojeg će građani također izabrati, pričekati će s aktiviranjem mandata dok Velika Britanija ne napusti Europsku uniju. Najveće šanse za taj rubni mandat imaju kandidati s margine političke arene, Marijana Petir i Mislav Kolakušić, čije bi nezavisne liste mogle preći izborni prag. Ne uspiju li, mandat bi mogao pripasti HDZ-u ili Živom zidu – pokazuje izračun po d'Hondtovoj metodologiji.

Novo istraživanje HRejting pokazuje snažno opadanje popularnosti Amsterdamske koalicije – koja je i u tom i u drugim istraživanjima do nedavno stajala znatno bolje – ali naravno ne otkriva zašto im je sreća počela okretati leđa tjedan dana pred izbore. Odgovore je moguće potražiti na nekoliko adresa, od Uljanika do središnjice HSS-a, smatra politički analitičar Davor Gjenero.

- Na ovim izborima IDS još neće platiti cijenu propasti Uljanika. To će se dogoditi na lokalnim izborima, a prije toga na parlamentarnim gdje će teško ostvariti dosadašnji uspjeh od tri saborska mandata, analizira Gjenero. On smatra da je glavi problem Amsterdamske koalicije činjenica da su u njoj promiješane "kruške i jabuke", odnosno liberali i pučani.

- Istraživanja su u početku pokazivala bolju sudbinu Amsterdamske koalicije, ali valja znati kako je od izlaska stranke Pametno iz te koalicije cijeli poduhvat počeo počivati na pogrešnim temeljima. Bilo je smisleno da liberalne stranke, IDS, GLAS, Pametno ili Reformisti imaju zajedničku koaliciju jer imaju jednake temeljne političke vrijednosti. S HSS-om te stranke nemaju zajedničku politiku, to je stranka koja vodi populističku politiku i ne zna se kojem svjetonazoru pripadaju. To su stvari koje birači IDS-a i GLAS-a ne gledaju dobro, analizira Gjenero te kaže da male stranke koje čine "amsterdamce", poput Demokrata i Hrvatskih laburista, ne donose ništa u zajedničku blagajnu biračkih glasova. - PGS i HSU još i donose glasove i IDS-ovi su stari partneri, ali za Miranda Mršića i Demokrate ljudi su jedva čuli. Ta će se stranka ugasiti kada njemu prođe parlamentarni mandat, kaže Gjenero.

Ofenziva na terenu

Loši pokazatelji u tjednu pred izlazak na biralište – u kojem je radnicima Uljanika u stečaju počela podjela radnih knjižica – mogu, ali ne moraju odrediti izborni rezultat. IDS u županiji ima stabilno biračko tijelo te niz partnera koji su se probudili posljednjih dana i podržali ih na izborima. Podrška zajednica Srba i Bošnjaka te udruga umirovljenika i zelenih koja je dobivena proteklih dana predstavlja bitku za svaki glas i poticanje najšireg kruga birača na izađu na izbore.

Jasno je da je IDS proteklih dana u izbornoj ofenzivi na svom terenu, baš kao što je bio pred lokalne izbore na kojima je Valter Flego dobio podršku 55 tisuća glasova da postane istarski župan. U nedjelju bi s takvom podrškom sigurno postao europarlamentarac. Podršku snažniju od rejting istraživanja dobiva i HSS, što su pokazali svi protekli izbori. Liberalne stranke mogle bi podijeliti glasove, tvrdi politolog Davor Gjenero. - Na iste glasače računaju GLAS, HNS, Pametno i Reformisti, dakle, četiri izborne liste, smatra on.

Dramatično finale izbora za Europski parlament – koji po svim predviđanjima neće privući više od trećine biračkog tijela – nismo očekivali pa će biti zanimljivo vidjeti tko će ga s uspjehom preživjeti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama