ZAVRŠILA 11. BOOKTIGA - POREČKI FESTIVAL PROČITANIH KNJIGA

Festival koji slavi knjigu i važnost čitanja


Nakon četiri dana prepunih raznih događanja za sve uzraste završio je večeras 11. po redu porečki festival pročitanih knjiga BOOKtiga. Brojna su se događanja, poput sajma pročitanih knjiga BOOKtižin, dnevnih druženja s književnicima i kreativnih radionica za djecu, odvijala u Parku Matije Gupca, a glavna su zbivanja održana navečer u Gradskoj knjižnici Poreč, koja ovu manifestaciju uspješno organizira već dugi niz godina s ciljem popularizacije i važnosti knjiga i čitanja.

Pisci i njihovi čitatelji

Prvi je susret upriličen sa Stipom Božićem, jednim od najvećih svjetskih alpinista, putopiscem i snimateljem koji se s Porečanima družio dva sata. Predavanje su pratile fotografije i video snimci, kroz koje je publiku proveo kroz svoje i najveće svjetske podvige svojih kolega slovenskih alpinista, ispisujući već više od 40 godina najljepše stranice u povijesti ovog sporta, stalno idući "korak ispred" svih svjetskih alpinističkih postignuća. Bila je ovo prigoda da Božić pred prepunom knjižnicom ispriča i priču o neobičnoj nedavnoj ekspediciji "Vlaji na Himalaji", u kojoj su, među ostalima, sudjelovali i glumac Vedran Mlikota i glazbenik Hrvoje Rupčić.

Da je naš najveći polemičar, intelektualac britke i duhovite misli potvrdio je i u Poreču Igor Mandić, s kojim se publika družila u subotu navečer u duhovitom i sadržajnom razgovoru s moderatorom, novinarom i urednikom Zoranom Simićem. Publika ih je pratila u dahu i nagrađivala čestim aplauzima. U fokusu je bilo Mandićevo najnovije prozno djelo "Predsmrtni dnevnik", koje je u samo nekoliko mjeseci doživjelo četiri izdanja i nakladu od 8.000 primjeraka, obilježivši kraj prošle i dosadašnji dio hrvatske "izdavačke godine". Razgovaralo se o svemu: od aktualnih društveno-političkih događanja i prošlosti, od začetaka feminizma do Istanbulske konvencije, od rađanja naturizma i rušenja raznih pa i erotskih, seksualnih tabua, do povratka konzervativizma. Autor je on, sa svojom suprugom, i prve (bračne) kuharice, ali i prvih eseja o vinu na našim prostorima "Ekstaze i mamurluci". Napisao je Mandić više od 30 knjiga, književnih i glazbenih kritika, feljtona, eseja, polemika, antologija, "varia" i autobiografija.

Zgode junaka dječjih knjiga

Nedjeljna večer, na Dan hrvatske knjige, bila je rezervirana za predstavljanje romana "Sjećanje šume" Damira Karakaša koje je vodila ravnateljica porečke knjižnice Irides Zović. Karakaš je osvojio publiku svojom duhovitošću, a poetskim sličicama iz svojega romana proveo je posjetitelje kroz djetinjstvo i dječačko odrastanje u surovoj Lici. Karakaš je napisao roman kojega pisac ima pravo napisati samo jednom u životu, a publika i kritika to su prepoznali. Na predstavljanje knjige stigao je s Cresa gdje je boravio u samostanu sv. Frane, a u sklopu projekta Rijeka Europska prijestolnice kulture. U znak prisjećanja na boravak u Parizu susret je započeo izvedbom kompozicije Edith Piaf na harmonici. Roman "Sjećanja šume" doživio je svoje peto izdanje, a nagrađen je dvjema prestižnim nagradama i to književnom nagradom Fric te nagradom Kočićevo pero. Roman očekuju prijevodi na brojne jezike, a Karakaš je otkrio i da piše roman "Proslava" u kojem se izmjenjuju likovi koji su kao i kod Dostojevskoga istovremeno žrtve i krvnici.

Danas, posljednjega festivalskog dana, program je započeo književnom matinejom s jednim od hrvatskih dječjih klasika, Zlatkom Krilićem, piscem čija su mnoga djela uvrštena na popis osnovnoškolske lektire. Krilić je učenicima približio svoje priče i romane i razveselio ih zgodama svojih junaka.

I ove je godine BOOKtiga gostovala u porečkom Domu za starije i nemoćne, gdje je popodne priče i stihove korisnicima čitao književnik Tomislav Milohanić. Njegova djela, i proza i stihovi, na čakavštini i na književnom jeziku, nose u sebi ljubav prema čovjeku i zavičaju te čuvaju tradiciju zajednice. Pišući o svom kraju, njegovim stanovnicima, povijesti i običajima, ovaj istarski književnik poveo je korisnike Doma na putovanje u dane djetinjstva i mladosti.

Ponovno je gostovao Paul O'Grady koji je u Noći knjige predstavio svoju novu knjigu "Moj brod je Hrvatska". U njoj sa strašću govori o životu općenito te što znači živjeti u Hrvatskoj iz perspektive jednog Irca. Autor je ukazao na mnoge poveznice između naše zemlje i Irske i objasnio zašto je prije petnaest godina došao i ostao ovdje.

Neobjavljene priče s Kube

Neobjavljene priče s Kube "Portret Che Guevare" bile su tema književne večeri kroz koju je Porečane poveo književnik Zlatko Krilić. Bila je to jedinstvena šansa postati sudionikom nastanka knjige, jer autor je čitao priče na kojima još uvijek radi, pa će ih možda i mijenjati pod utjecajem publike. Priča je to u autentičnoj Kubi kroz stvarne sudbine tamošnjih ljudi. Potom je za sve priređena prava glazbena poslastica koja je u knjižnicu donijela autentičnu atmosferu kroz kubanske i latinoameričke hitove. Nastupili su riječko-crikvenički flamenco-jazz duet gitara La Passion Escondida, David Savčić i Teo Mandžuka.

Spomenimo još jednom BOOKtižin, sajam na kojem su se mogle kupiti knjige po simboličnim cijenama od deset kuna. Sav prihod od njihove prodaje bit će utrošen na uređenje Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice, omiljenog kutka u kojemu se redovito različitim djelatnostima promiču kulturne vrijednosti i njeguje ljubav prema knjizi i čitanju. (T. KOCIJANČIĆ, fotografije KAF Sv Lovreč)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini