TOMISLAV POLJAK

Direktor Plava Laguna Croatia Opena uoči 35. izdanja umaškog ATP turnira koji počinje u subotu

| Autor: Zlatko Horvat
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Plava Laguna Croatia Open stigao je do 35. izdanja. Poslije 20 izdanja pod vodstvom legendarnog Slavka Rasbergera, za kojih je umaški ATP stekao kultni status, te pet turnira koje je vodio Vanja Božičković, turnir deseti put usko surađuje s menadžerskom agencijom StarWing Sports. Pet godina direktor turnira bio je Lawrence Frankopan, osnivač i predsjednik agencije, dok petu godinu vodstvo turnira potpisuje Tomislav Poljak, dopredsjednik agencije.

- Ne mogu gledati svoju ulogu kroz peto, već deseto izdanje. Moja uloga se promijenila utoliko što nosim drugu titulu i moram obavljati poslove koji idu uz to. U svakom slučaju, bilo je fantastično raditi devet dosadašnjih izdanja. Umag je jedini hrvatski ATP turnir i imam priliku i čast biti direktor turnira. Meni je tenis gušt, velika ljubav i čak i u godini poput ove koja nije najlakša, opet je to zadovoljstvo - kaže Tomislav Poljak, direktor turnira.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Poljak je sjajno iskoristio svojedobno skautiranje mladih nada. Nisu se slučajno prije tri godine u finalu umaškog ATP-a našli Jannik Sinner i Carlos Alcaraz, koji su igrali spektakularna finala posljednjih dvaju Grand Slam turnira, u Roland Garrosu i Wimbledonu, te danas drže prva dva mjesta na ATP ljestvici. Ishod finala Wimbledona prije tri dana čak je bio isti kao onaj umaški, Sinner je bio uspješniji od Alcaraza. No, takav finale teško će se ponoviti.

- Suludo... Ne znam što bih rekao, nevjerojatno je koliko je njima sve brzo išlo, koliko sada dominiraju. Alcaraz kaže da nigdje ne vidi tu razinu kao kada igraju jedan protiv drugoga. Carlos je jako skroman dečko, pazi što će reći, a ne može pobjeći od činjenice da su sada drugi svijet za sve ostale. Dosad su odigrali 13 susreta, pet na Grand Slamovima, pet na Masters 1000 turnirima, dva u Pekingu na ATP 500 turniru, plus Umag kao trinaesti. Cijeli umaška populacija stane u bilo koju ozbiljniju zgradu gradova u kojima su igrali. Sve su to milijunski gradovi... Velika je vjerojatnost da će Umag ostati jedini ATP 250 turnir na kojem su se sastali.

(Snimio Milivoj Mijošek)Jannik Sinner i Carlos Alcaraz nakon finala Umaga 2022. (Snimio J. GALOIĆ/PIXSELL)

Oni ove sezone nisu odigrali nijedan ATP 250 turnir, niti će ga odigrati u dogledno vrijeme ako ostanu na ovoj razini. Ako ga i odigraju, sigurno neće igrati obojica... Nedavno su u finalu Stuttgarta igrali Fritz i Zverev. Bio je to prvi finale dvaju top 10 igrača nakon Umaga 2022. godine. Tada su Alcaraz i Sinner bili peti i deseti na svijetu. To su stvari koje nas čine nevjerojatno ponosnima, a kroz taj meč Umag i retroaktivno ima veliku vidljivost. Sjećam se njihova meča u četvrtfinalu US Opena u rujnu iste godine, proglašenog za meč godine na Touru. Bio sam tada u New Yorku, uoči dvoboja su se na ESPN-u 15 minuta vrtjeli njihovi umaški kadrovi. Bio je to emotivan trenutak za mene, a vrijednost toga za sve nas bila je nemjerljiva.

Dva otkaza

Bez obzira na spektakularne dvoboje, umaškom turniru nikada nije lako. Od početaka, kada je bio u svibnju i u sjeni Rima, pa kasnije kada se igrao uoči US Opena, pa sve do danas kada se igra još jedan turnir na zemlji u istome tjednu (Kitzbühel) te jedan na tvrdoj podlozi u SAD-u (Washington). Misli igrača okreću se ili US Openu ili - ljetnom predahu.

- Vremena su se promijenila. Svako vrijeme nosi svoje izazove. U onim vremenima su možda bile veće razlike u podlogama, postojali su specijalisti za zemlju, travu ili tvrdu podlogu. Nekome bi se možda poklopilo da je dobar na dvjema podlogama, ali razlike su bile veće. Primjerice, s liste prijava prošle godine danas imamo četiri igrača među prvih deset i još četiri među 20. Lani su nam prvi i jedini put pomogle Olimpijske igre, što samo pokazuje kakav turnir može biti kada se poklope neke okolnosti. Sada se nisu poklopile. Jako je malo igrača na tržištu, a dva najbolja igrača, nažalost, otkazala su nam zbog ozljeda. Stefanos Tsitsipas morao je otkazati zbog ozljede leđa, dok je Poljak Hubert Hurkacz nastup otkazao zbog operacije koljena. Dok smo mi predstavljali turnir u Zagrebu, Tsitsipas je predao meč u Wimbledonu. Jedva je hodao po terenu, ta leđa postaju veliki problem. Ima on i drugih izazova, no to je druga priča.

Umag je uvijek bio Roland Garros u malom. Nikada nije bilo lako dobiti meč, bez obzira na ime suparnika jer su vrućina i vlaga umaškog ljeta uvijek bili problem više, bez obzira na kasniji početak mečeva. Od domaćih tenisača samo su Goran Prpić, koji je dobio hrvatski derbi na premijeri 1990. godine, te Marin Čilić 2012. godine, osvojili pobjednički trofej.

- Ne volim godine u kojima nemamo igračku širinu, ali tada se okrećemo domaćim igračima. Imamo super generaciju tenisača rođenih 2004. i 2005. godine. Dino Prižmić je fantastičan, Matej Dodig je protekle nedjelje iz kvalifikacija osvojio challenger u Trstu... Njegov uspjeh otvorio nam je neke nove stvari. Naime, prema novom pravilu ATP-a, kada otkažu dvojica od prve četvorice na listi prijava, a jedan je među prva dva najbolje rangirana igrača, dobiješ "hitnu", dodatnu pozivnicu. Ona nije bezuvjetna, no kriterije zadovoljava Stan Wawrinka. Ta pozivnica ide njemu, a meni ostaje jedna koja je ranije bila namijenjena Švicarcu. Dakle, jedna ide Prižmiću, druga gotovo sigurno Mateju Dodigu, a treća jednom hrvatskom igraču, Poljičku ili Mikrutu. Svi naši igrači su ispod 21 godine, koje čekaju opasni zemljaši. Bit će zanimljiv i turnir parova, gdje Ivan Dodig igra s Jamiejem Murrayjem.

(Snimio Milivoj Mijošek)Stan Wawrinka (Snimio Milivoj Mijošek)

Povratak Wawrinke

Matej Dodig je lani u Umagu upisao prvu ATP pobjedu u karijeri. Poljičak je ispustio dvije meč-lopte protiv Talijana Lorenza Sonega. Ovaj dvojac je godinu stariji i iskusniji, što znači da bi mogli ostaviti dublji trag. Titulu brani Argentinac Francisco Cerundolo, koji je lani u najdužem umaškom finalu u povijesti pobijedio Talijana Lorenza Musettija u tie-breaku trećeg seta.

- Cerundolo je sigurno prvi favorit. To bi bila lijepa priča, da Umag konačno dobije trećeg višestrukog pobjednika. Nadam se i dobrom nastupu Stana Wawrinke. Možda je to i dobra prilika da ga posljednji put vidimo. Stan je tu osvojio prvi naslov, a prije dva ljeta je s 38 godina došao do finala, što je bilo vrlo emotivno i za njega.

(Snimio Milivoj Mijošek)Francisco Cerundolo (Foto PLAVA LAGUNA CROATIA OPEN)

Šteta je što neće biti prve dvojice hrvatskih igrača, Marina Čilića i Borne Ćorića.

- Obojica su u umaškom tjednu prijavili druge turnire. Ćorić je prijavio Washington, dok je Čilić prijavio Kitzbühel, smatrajući da mu je lakše igrati na većoj nadmorskoj visini. S obzirom na to da je otkazao nastup ovog tjedna u Gstaadu, vjerojatno će otkazati i nastup u Austriji poslije odličnog nastupa u Wimbledonu.

Ždrijeb 35. izdanja umaškog turnira je u petak u 20.30 sati, u subotu počinju kvalifikacije, a prvi mečevi glavnog turnira na programu su već u nedjelju. Kao i lani, finale se igra u subotu (26. srpnja) s početkom u 20 sati.

- Dugo se razmišljalo o tom subotnjem finalu. Naime, kada završiš kasno u nedjelju, događa se antiklimaks nakon tenisa jer ljudi žure doma. Dogodine će opet biti subota, dok se 2027. godine Umag igra tjedan dana ranije jer igrači nigdje ne žure. Od 2028. godine trebali bismo se vratiti suboti, koja bi mogla postati nova tradicija.

Kao i uvijek, nakon tenisa vrijeme je za koncerte i duge noći. Organizatori najavljuju nastupe Crvene jabuke, Maje Šuput, globalne DJ zvijezde Stevea Aokija i njegovih kolega Feddea Le Granda i Tujama, Super Star Show Tribute benda, te istarskog bend Febra. To znači više od sto sati vrhunske glazbe i atmosfere za pamćenje u Dance Areni.

Đoković i Nadal bez umaške titule u singlu

Uz Sinnera i Alcaraza, još je sedam igrača, koji su nastupili na jednom od dosadašnja 34 izdanja, bilo na teniskom prijestolju. Novak Đoković, Rafael Nadal, Gustavo Kuerten, Alcarazov trener Juan Carlos Ferrero, trostruki umaški pobjednik Thomas Muster, Marcelo Rios i Carlos Moya, te peterostruki pobjednik Umaga, koji je samo dva tjedna držao svjetski vrh, bili su na prvom mjestu ATP ljestvice.

Impresivna je to lista, ali neki od njih nikada nisu uspjeli otići do kraja. Primjerice, Đoković i Nadal. Đoković je predao finale 2006. godine Stanu Wawrinki zbog iscrpljenosti. Mladi Nadal nije prošao Moyu u polufinalu 2003. godine, ali s Alexom Lopezom-Moronom osvojio je parove, prvi ATP naslov u karijeri. Nadal se vratio u Umag 2005. godine, ali samo u civilu. Osvojio je Stuttgart za vikend, a zatim je došao u Istru ispričati se zbog otkaza.

Značajne investicije

U cilju podizanja kvalitete ATP turnira, Plava Laguna je realizirala i značajne investicije. Postavljena je nova led rasvjeta na svim terenima, preuređene su svlačionice i "players desk", povećana je kvadratura teretane. Uređena je i potpuno nova mobilna struktura "Players Garden", napravljena ekskluzivno za igrače i njihovu pratnju, u kojoj će tenisačima biti omogućeni fizioterapeutski tretmani, regeneracija, jedna mirna zona uz stadion, ali i zabava u game roomu.
Uveden je ELC (Electronic Line calling), napredni sustav koji pomoću kamera i računalne tehnologije potpuno zamjenjuje linijske suce. Postavljeno je dodatnih 12 kamera po terenu, što poboljšava kvalitetu televizijskog prijenosa. U suradnji s HRT-om priprema se unaprijeđeni prijenos mečeva uživo.

Sva finala

2024. - Francisco Cerundolo (Arg) - Lorenzo Musetti (Ita) 2:6, 6:4, 7:6 (5)

2023. - Alexei Popyrin (Aus) - Stan Wawrinka (Švi) 6:7 (5), 6:3, 6:4

2022. - Jannik Sinner (Ita) - Carlos Alcaraz (Špa) 6:7 (5), 6:1, 6:1

2021: - Carlos Alcaraz (Špa) - Richard Gasquet (Fra) 6:2, 6:2

2019. - Dušan Lajović (Srb) - Attila Balazs (Mađ) 7:5, 7:5

2018. - Marco Cecchinato (Ita) - Guido Pella (Arg) 6:2, 7:6 (4)

2017. - Andrej Rubljov (Rus) - Paolo Lorenzi (Ita) 6:4, 6:2

2016. - Fabio Fognini (Ita) - Andrej Martin (Slk) 6:4, 6:1

2015. - Dominic Thiem (Aut) - Joao Sousa (Por) 6:4, 6:1

2014. - Pablo Cuevas (Uru) - Tommy Robredo (Špa) 6:3, 6:4

2013. - Tommy Robredo (Špa) - Fabio Fognini (Ita) 6:0, 6:3

2012. - Marin Čilić (Hrv) - Marcel Granollers (Špa) 6:4, 6:2

2011. - Aleksandar Dolgopolov (Ukr) - Marin Čilić (Hrv) 6:4, 3:6, 6:3

2010. - Juan Carlos Ferrero (Špa) - Potito Starace (Ita) 6:4, 6:4

2009. - Nikolaj Davidenko (Rus) - Juan Carlos Ferrero (Špa) 6:3, 6:0

2008. - Fernando Verdasco (Špa) - Igor Andrejev (Rus) 3:6, 6:4, 7:6 (4)

2007. - Carlos Moya (Špa) - Andrei Pavel (Rum) 6:4, 6:2

2006. - Stanislas Wawrinka (Švi) - Novak Đoković (Srb) 6:6, predaja

2005. - Guillermo Coria (Arg) - Carlos Moya (Špa) 6:2, 4:6, 6:2

2004. - Guillermo Canas (Arg) - Filippo Volandri (Ita) 7:5, 6:3

2003. - Carlos Moya (Špa) - Filippo Volandri (Ita) 6:4,3:6, 7:5

2002: - Carlos Moya (Špa) - David Ferrer (Špa) 6:2, 6:3

2001. - Carlos Moya (Špa) - Jerome Golmard (Fra) 6:4, 3:6, 7:6 (2)

2000. - Marcelo Rios (Čil) - Mariano Puerta (Arg) 7:6 (1), 4:6, 6:3

1999. - Magnus Norman (Šve) - Jeff Tarango (SAD) 6:2, 6:4

1998. - Bohdan Ulihrach (Češ) - Magnus Norman (Šve) 6:3, 7:6 (0)

1997. - Felix Mantilla (Špa) - Sergi Bruguera (Špa) 6:3, 7:5

1996. - Carlos Moya (Špa) - Felix Mantilla (Špa) 6:0, 7:6 (4)

1995. - Thomas Muster (Aut) - Carlos Costa (Špa) 3:6, 7:6 (5), 6:4

1994. - Alberto Berasategui (Špa) - Karol Kučera (Slk) 6:2, 6:4

1993. - Thomas Muster (Aut) - Alberto Berasategui (Špa) 7:5, 3:6, 6:3

1992. - Thomas Muster (Aut) - Franco Davin (Arg) 6:1, 4:6, 6:4

1991. - Dimitri Poljakov (Ukr) - Javier Sanchez (Špa) 6:4, 6:4

1990. - Goran Prpić - Goran Ivanišević (Hrv) 6:3, 4:6, 6:4

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama