PARIZ

Virus: Macron i Merkel kažu da podržavaju europsku strategiju o cjepivima

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Emmanuel Macron i Angela Merkel su u petak dali podršku strategiji opskrbe cjepivima protiv covida koju vodi Europska komisija, unatoč kritikama i kašnjenjima. 

"U potpunosti podržavam naš europski pristup", izjavio je francuski predsjednik na zajedničkoj konferenciji za novinare s njemačkom kancelarkom.

"Što bismo danas rekli da se Francuska i Njemačka natječu za cjepivo", pitao je Macron, "To bi bilo kontraproduktivno". 

Temeljna odluka o zajedničkom naručivanju bila je i ostaje "ispravna", dodala je Angela Merkel na konferenciji održanoj nakon francusko-njemačkog Vijeća za obranu i sigurnost. 

Ali "morali smo priznati da proizvodni kapaciteti nisu tako veliki kao što smo mislili", naglasila je. 

Europska komisija, koje je pregovarala prednarudžbe cjepiva protiv covida-19 u ime 27-orice, na udaru je kritika zbog kašnjenja kampanja cijepljenja. 

U Europi se trenutačno manje cijepi nego u SAD-u, Izraelu i Velikoj Britaniji, gdje pobornici brexita u tome vide potvrdu opravdanosti napuštanja EU.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter