N. LAZAREVIĆ
Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema razini od 76 dolara, pritisnute bojaznima da će američko-kineski trgovinski spor naštetiti gospodarskom rastu a dodatni su pritisak generirale i naznake povećanja opskrbe.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 90 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 76,44 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 60 centi nižoj cijeni, od 66,44 dolara.
Tržišta nafte zakočio je pad svjetskih financijskih tržišta u ovom mjesecu pod pritiskom trgovinskog rata dva najveća svjetska gospodarstva.
Danas je kakvo-takvo olakšanje donijela izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa da je moguć „veliki“ trgovinski sporazum s Kinom. Spor se ipak nastavlja i po svemu sudeći zakočit će globalni gospodarski rast i potražnju za gorivima, napominje Reuters.
"Nema baš puno faktora koji idu na ruku trgovcima fokusiranim na rast cijena, s obzirom na kontinuirane prodajne pritiske u okruženju obilježenom slabljenjem potražnje", izjavio je Stephen Brennock iz PVM Oil-a.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je danas da visoke cijene nafte nanose štetu potrošačima i da bi mogle potkopati potražnju za gorivima s obzirom na usporavanje aktivnosti u svjetskom gospodarstvu.
"Rast globalne potražnje za naftom pritišću dva faktora - prvi su visoke cijene nafte, koje su u mnogim zemljama izravno povezane s potrošačkim cijenama. Drugi je usporavanje globalnog gospodarskog rasta", izjavio je čelnik IEA-a Fatih Birol na konferenciji o energiji u Singapuru.
U savjetodavnoj tvrtki JBC Energy nagađaju da je pad cijena nafte "vjerojatno potaknulo loše raspoloženje na širim tržištima kao i špekulacije o dodatnim američkim carinama na kineski uvoz ukoliko predstojeći pregovori ne dadu željene rezultate".
Dodatni pritisak na cijene nafte stvara i veća proizvodnja vodećih svjetskih proizvođača - Rusije, Sjedinjenih Država i Saudijske Arabije - koji nastoje popuniti globalne zalihe nakon više od godinu dana njihova smanjenja, tumači Reuters.
Njihova je ukupna proizvodnja nafte u rujnu prvi puta dosegnula rekordna 33 milijuna barela dnevno, pokazali su podaci Refinitiv Eikona. To je 10 milijuna barela dnevno više no što su proizvodili početkom deteljeća i također znači da podmiruju trećinu globalne potražnje za naftom.
Veća proizvodnja ujedno nagovješćuje da američke sankcije iranskom naftnom sektoru, koje stupaju na snagu 4. studenoga, vjerojatno neće uzrokovati veće poremećaje u opskrbi.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 76,07 dolara, te je porasla za 36 centi u odnosu na prethodni trgovinski radni dan. (Hina)