(Hina/EPA)
Čelnica Mjanmara Aung San Suu Kyi i nekoliko drugih visokih dužnosnika vladajuće stranke uhićeni su u ranojutarnjoj raciji, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik vladajuće Nacionalne lige za demokraciju (NDL).
To se dogodilo nakon nekoliko dana eskalacije napetosti između civilne vlade i moćne vojske što je izazvalo strah od puča, nakon izbora u studenom prošle godina na kojima je pobjedu odnijela NDL a za koje vojska kaže da su obilježeni neregularnostima.
Glasnogovornik NDL-a Myo Nyunt rekao je za Reuters da su Suu Kyi i drugi čelnici uhićeni u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak.
"Čuli smo da je ona pritvorena u Naypyidawu, sumnjamo da vojska organizira državni udar", rekao je Myo Nyunt.
"Želim reći našem narodu da ne odgovori brzopleto i želim da djeluje u skladu sa zakonom", rekao je.
Reuters nije uspio dobiti za komentar vojnog glasnogovornika.
Mjanmarska vojska prošli je tjedan zaprijetila da će "poduzeti mjere" u vezi s prošlogodišnjim izborima, koji su završili jasnom pobjedom vladajuće stranke koju predvodi Aung San Suu, uz objašnjenje da je na izborima došlo do prevare.
U petak su zapadnjačke države, među kojima Sjedinjene Države i članice Europske unije pozvale vojsku da se "pridržava demokratskih normi" te su se usprotivile "svakom pokušaju promjene ishoda izbora, kao i ometanju mjanmarske demokratske tranzicije".