(Hina/EPA)
U Rabatu je u petak, kada se obilježava Međunarodni dan migranata, službeno počeo s radom Afrički opservatorij za migracije (AOM), studijska platforma koju je osnovala Afrička unija (AU) radi boljeg upravljanja migracijama na kontinentu.
"Afrika će sada imati svoje podatke (...), što će nam omogućiti da razotkrijemo mitove o migraciji", rekao je marokanski ministar vanjskih poslova Nasser Bourita na svečanosti kojoj je nazočila i povjerenica za socijalnu politiku AU-a Amina El Fadil.
Zadaća opservatorija bit će prikupljanje, analiza i razmjena podataka putem "jedinstvenog sustava" u kojemu će sudjelovati afričke zemlje radi unaprjeđenja migracijske politike koja je "nerijetko neuspješna zbog nedostatka podataka", navodi se u osnivačkom dokumentu.
Migracija u Africi u načelu je međuafrička: 80 posto migranata iz afričkih zemalja ostaje na kontinentu, tek 12 posto dolazi u Europu, a ostali odlaze drugamo, pokazuju brojčani podatci objavljeni 2018. u Rabatu.
Glavno odredište međuafričke migracije je Južnoafrička Republika, s 3,1 milijun dolazaka, prate ju Obala Bjelokosti (2,1 milijun) i Nigerija (1,9 milijuna).
Osnivanje AOM-a najavljeno je u prosincu 2018. u Marrakechu, u prigodi donošenja UN-ova Globalnog kompakta za migracije.
AU planira uspostaviti još dvije instance za migracije, istraživački institut u Bamaku i operativno središte u Khartoumu, rekla je El Fadil.
Reguliranje priljeva migranata, napose s afričkog kontinenta postalo je najveća briga Europske unije nakon dolaska više od milijuna migranata u 2015.
Kasnije pooštravanje kontrole na granici EU-a dovelo je do znatnog pada ilegalnih ulazaka (-92 posto u 2019. u odnosu na vrhunac 2015. i -14 posto u prvih osam mjeseci 2020. u usporedbi s istim razdobljem 2019.), navodi europska agencija Frontex.