EPA
Zimbabve u ponedjeljak održavanjem prvih izbora okreće novu stranicu u svojoj povijesti, nakon što je na vlasti u zemlji gotovo četrdeset godina bio Robert Mugabe, a čini se da će ga naslijediti njegova bivša desna ruka i aktualni predsjednik, postavljen na tu dužnost nakon vojnog udara u studenome, Emmerson Mnangagwa.
Mugabe (94) je na čelu države bio od njezine neovisnosti 1980. Do 1987. obnašao je premijersku dužnost, a potom je postao drugi predsjednik Zimbabvea, zamijenivši na toj funkciji Canaana Bananu te se na njoj zadržao od 1987. do 2017.
U studenome 2017., nakon vojnog udara bio je prisiljen podnijeti ostavku na predsjedničku dužnost i na funkciju predsjednika svoje stranke Zanu-PF.
Generali i režimski šefovi na njegovu su mjestu zamislili jednog od Mugabeovih bivših bliskih suradnika, bivšega potpredsjednika države Emmersona Mnangagwu (75) čija bi petogodišnja predsjednička funkcija trebala biti potvrđena na izborima u ponedjeljak.
Mediji pišu da će njegov protukandidat biti četrdesetogodišnji odvjetnik i lider oporbenog Pokreta za demokratsku promjenu, Nelson Chamisa, koji bi zemlju želio potaknuti na promjene i raskinuti veze s nekadašnjim režimom.
Favorit izbora Mnangagwa, zvan Krokodil
S obzirom na potporu vojske, stranke na vlasti i državnih medija, Mnangagwa, poznat po nadimku Krokodil, a "nomen est omen", nesumnjivo je favorit ovih izbora, pišu strani mediji.
"Emmerson Mnangagwa će vrlo vjerojatno ostati na vlasti nakon izbora 30. srpnja, što je naznaka razdoblja političke stabilnosti i ekonomskih reformi", ocijenio je analitički centar BMI Research.
No čini se da bi izbori mogli biti napetiji nego što se isprva činilo, s obzirom na to da su rezultati provedenog istraživanja javnog mišljenja pokazali da za mladog Chamisu kani glasati oko 37 posto birača.
Ako nijedan od 23 kandidata, što je rekordan broj, u ponedjeljak ne dobije više od 50 posto glasova, drugi krug izbora održat će se 8. rujna.
U posljednjih nekoliko tjedana Mnangagwa je proputovao zemlju uzduž i poprijeko nastojeći pokazati da je stavio točku na svoju prošlost te se želio potencijalnim biračima prikazati čovjekom novog doba.
Mnangagwa, čovjek za novo doba?
"Ja sam odsad čovjek za nove projekte", pohvalio se Krokodil ovaj tjedan.
U dugome govoru obećao je "novu demokraciju", milijarde dolara investicija koje će, po njegovim riječima, ponovno na noge postaviti gospodarstvo zemlje izranjavano krizama i, kako je istaknuo, "katastrofalnim reformama" njegova prethodnika.
Da bi u Zimbabve ponovno privukao strane ulagače, predsjednik Mnangagwa je zajamčio "slobodne, pravedne i transparentne" izbore, "potpuno suprotno nasilju nad oporbom i namještanju izbora čemu je pribjegavao njegov prethodnik kako bi više od tri decenije ostao predsjednik".
Mediji pišu da je, otkad je preuzeo dužnost predsjednika u studenome uveo i neke manje pozitivne reforme kojima bi trebalo privući strane investicije.
Ako se izuzme pokušaj napada granatom na Mnanngagwu prošli mjesecu u Bulawayu na jugu zemlje, predizborna kampanja protekla je prilično mirno.
"Upravo prolazimo kroz mirno predizborno razdoblje bez presedana", sa zadovoljstvom je zaključio ministar vanjskih poslova Sibusiso Moyo.
No oporba već tjednima ukazuje na brojne nepravilnosti u izbornim pripremama. Nelson Chamisa tvrdi je Izborno povjerenstvo pristrano.
Ipak, prvi put nakon 16 godina izbore u Zimbabveu pratit će međunarodni promatrači.
"Međunarodna zajednica želi izbore koji će joj omogućiti ponovno povezivanje sa Zimbabveom", rekao je za AFP analitičar Showers Mawowa iz nevladine organizacije Southern African Liaison Office. "Politički i ekonomski interesi su toliki da će stabilnost zemlje biti na prvome mjestu."
Prijetnje
Jedino Visoko povjerenstvo UN-a za ljudska pravo zasad upozorava na "prijetnje" biračima. No unatoč optužbama i vlastitim bojaznima, Chamisa je odbio bojkotirati izbore, uvjeren u pobjedu.
"Mnangagwa zna da mu je poraz za petama. U velikom ćemo broju izaći na izbore i pobijediti", kazao je, dodavši da "pobjednici ne odustaju".
Showers Mawow upozorava na postizborno nasilje kao moguć scenarij. Tvrdi da "ima razloga za zabrinutost jer nije poznato kako bi na eventualnu pobjedu oporbe reagirala vojska".
Bez obzira na pobjednika narod Zimbabvea očekuje bolji život.
"Već dugo patimo, bez novca smo, život nam je težak", kaže Lustina Mudavanhu (68) koja kani poduprijeti Nelsona Chamisu.
"Ja glasam za nova radna mjesta, trebamo ih", dodaje Rest Maphosa, koji živi u Harareu. "Ako u ponedjeljak budem morao čekati osam sati da bih glasao, čekat ću", kaže, te pojašnjava da "želi izaći na izbore kako bi bio siguran da će Zimbabve na kraju ipak postati slobodna zemlja". (Hina)