(Hina/EPA)
Najmanje 20 osoba ozlijeđeno je u sukobu policije i prosvjednika koji su u subotu, 100. dan ponovno na ulicama tražili ostavke i upozorili da novoosnovana vlada nije rješenje jer je povezana s političkom klasom koju optužuju za korupciju i nesposobnost.
Najmanje 20 osoba je ranjeno s obje strane, od kojih je 18 zbrinuto na licu mjesta, rekao je glavni tajnik libanonskog Crvenog križa Georges Kettaneh.
Pod sloganom "Bez povjerenja" nekoliko mirnih mimohoda organizirano je početkom poslijepodneva na ulicama glavnog grada, a zatim je dolaskom prosvjednika u središte grada situacija izmaknula kontroli.
Prosvjednici su bacali kamenje i petarde na specijalnu policiju koja je odgovorila vodenim topovima i suzavcem i rastjerala prosvjednike koji su uspjeli srušiti gotovo sve zapreke na ulasku u sjedište vlade, prenosi AFP.
Libanon je u utorak navečer dobio novu vladu, koju vodi Hasan Diab, nakon gotovo tri mjeseca otkako je ostavku podnio Saad Hariri pod pritiskom uličnih prosvjeda.
Vladu čini predstavnici moćnog oružanog proiranskog pokreta Hezbolah i njihovih saveznika.
"To nije vlada koju smo tražili. Tražili smo vladu spasa", rekla je Perla Maalouly, prosvjednica.
Od 17. listopada u zemlji traju prosvjedi kojima se traži preustroj političkog sustava, a mase na ulicama optužuju vladajuću elitu da je dovela zemlju do najgore ekonomske krize posljednjih desetljeća.
Nova politička kriza praćena je zadnjih mjeseci pogoršanjem gospodarske situacije, masovnim otpuštanjem, drastičnim bankarskim ograničenjima, deprecijacijom nacionalne valute.
Libanon je suočen s "ekonomskom katastrofom", priznao je u srijedu Diab i obećao da će vlada učiniti sve kako bi spriječila propast.
Libanonski dug iznosi 81 milijardu eura, što je više od 150 posto njegova BDP-a i jedan je od najvećih u svijetu.