(Hina/EPA)
Slovenski predsjednik Borut Pahor održava u utorak od jutra konzultacije o mogućnosti formiranja nove koalicijske vlade, a čini se da je najizglednije da je kao mandatar sastavi desni oporbeni čelnik Janez Janša.
Kako je nakon razgovora s Pahorom izjavio Danijel Krivec, predsjednik zastupničke skupine Slovenske demokratske stranke (SDS) koju vodi Janez Janša, četiri stranke, koje su zadnjih tjedana o mogućnosti formiranja nove vlade vodile pregovora iza zatvorenih vrata, programski su se uspjele uskladiti.
"Predsjedniku sam danas posredovao naš prijedlog za imenovanje Janeza Janše za mandatara i predstavio mu tijek dosadašnjih pregovora za novu vladu. Stranke su se sadržajno uskladile", kazao je Krivec.
Dodao je kako su sve potencijalne partnerice u mogućoj novoj vladi još u ponedjeljak parafirale tekst koalicijskog ugovora, o čemu će konačnu odluku donijeti tijekom današnjeg dana na svojim stranačkim tijelima.
Osim toga, naglasio je da je SDS-ov zastupnički klub jedinstven, pa će svih 26 njihovih zastupnika glasovati za Janšu kao budućeg premijera i za novu koalicijsku vladu.
Predsjednik zastupničkog kluba Stranke modernog centra (SMS) Igor Zorčič kazao je nakon razgovora s Pahorom da ta stranka, sa svojih 10 zastupnika u sadašnjem sastavu parlamenta, smatra zadovoljavajućim parafirani nacrt koalicijskog ugovora.
U sličnom tonu bile su i izjave predstavnika ostalih dviju straanaka potencijalne vladajuće koalicije - demokršćanske Nove Slovenije (NSI) te Demokratske stranke umirovljenika (DESUS).
Predsjednik Borut Pahor već je ranije objavio da bi svoj prijedlog za mandatara buduće vlade parlamentu mogao dati već u srijedu, nešto prije ustavnog roka koji istječe u petak, ako ocijeni da su dovoljna uvjeravanja stranaka koje su pregovarale o novoj vladi da će takav prijedlog imati potrebnu parlamentarnu potporu.
Iako još nema dogovora budućih koalicijskih partnera o tome koliko će koja stranka imati mjesta u vladi, što je stvar daljnjih razgovora, jasno je da će to biti stranka s najvećim brojem zastupnika u parlamentu.
U budućoj bi vladi SDS-u pripalo najviše ministarskih resora, među ostalim vanjski poslovi i financije, SMC-u bi kao drugoj najjačoj partnerici u budućoj koaliciji pripali resori gospodarstva, infrastrukture i još neki jači položaji, dok NSI i DESUS reflektiraju na ministarstva kao što su obrana, zdravstvo, rad i socijalna politika i neka druga mjesta.
Četiri stranke, buduće partnerice u mogućoj novoj vladi, u sadašnjem sastavu parlamentu imaju zajedno 48 zastupnika, ali se računa da bi za Janšu kao mandatara, te kasnije za njegovu koalicijsku vladu, moglo glasovati i nekoliko "otpadnika" iz drugih stranaka, te dva zastupnika manjina, mađarske i talijanske. Takva bi vlada u 90-članskom parlamentu imala relativno solidnu većinsku potporu od nešto malo više od 50 zastupnika, za razliku od sadašnje Marjana Šareca, koja je bila manjinska pa je odstupila prije polovice svog mandata.