BERLIN

Šef UN-a: Njemačka je snaga mira i stup multilateralizma

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres opisao je Njemačku kao "snagu mira" i "stup multilateralizma" u govoru u parlamentu Bundestaga u petak. 

"Kao glavni tajnik UN-a, svakodnevno svjedočim načinima na koji Njemačka, sa svojom dubokom povijesnom sviješću i odgovornošću, igra vodeću ulogu u svijetu", poručio je Guterres, govoreći polako, ali samopouzdano na njemačkom jeziku. 

"Vidim kako se Njemačka suočava s najvećim izazovima našeg vremena", dodao je. 

Njemačka je trenutačno jedna od 10 nestalnih članica u 15-članom Vijeću sigurnosti UN-a koji je uspostavljen za rješavanje sukoba i osiguranje mira diljem svijeta. 

Njezin dvogodišnji mandat u Vijeću sigurnosti UN-a istječe 31. prosinca. 

Šef UN-a istaknuo je kako je Njemačka "važan saveznik u svijetu u težnji za mirom", a kao primjere je naveo misije u Afganistanu i afričkoj regiji Sahel. 

Kancelarka Angela Merkel, predsjednik Frank-Walter Steinmeier i predsjednik Ustavnog suda Stephan Harbarth prisustvovali su Guterresovu govoru u Bundestagu u kojemu se osvrnuo i na pandemiju koronavirusa.

"Važno je da se cjepiva smatraju globalnim javnim dobrom. (...) Ona moraju biti dostupna i pristupačna svugdje za sve ljude. Cjepivo pripada ljudima", rekao je Guterres. 

Upozorio je na "dezinformacije o virusu" u jeku pandemije i rekao da UN radi na "uspostavljanju povjerenja u cijepljenje na temelju znanosti i činjenica".

Očekuje se da će Europska agencija za lijekove (EMA) odobriti cjepivo Pfizera i BioNTecha 21. prosinca. 

Uvodno se okupljenima obratio predsjednik Bundestaga Wolfgang Schaeuble. U svom govoru prozvao je EU za nedostatak ambicija i usredotočenosti. 

"No ulažemo li mi Europljani zaista dovoljno truda? Ne trošimo li ga uzaludno prečesto? Primjerice, energija koju trenutačno ulažemo u pregovore o brexitu, potrebna nam je za unaprjeđenje zajedničke vanjske i sigurnosne politike", rekao je Schaeuble, veteran njemačke politike. 

Dodao je da se energija treba trošiti na pronalazak zajedničkog rješenja migrantske krize ili na učinkovitu provedbu Pariškog klimatskog sporazuma. 

 


Podijeli: Facebook Twiter