(Hina/EPA)
Rezolucija o nastanku i širenju koronavirusa, koju zajedno guraju Australija i EU, a na kojoj je radila i Kina, dobila je u ponedjeljak na Skupštini Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) potporu 116 zemalja, skoro pa dovoljno za njezino usvajanje.
Prijedlog rezolucije, u koji je Reuters imao uvid, pokazao je da je osigurana potpora 116 zemalja, no australska ministrica vanjskih poslova Marise Payne je kazala da rasprave traju te da ne želi prejudicirati njihov ishod.
Rezolucija o koronavirusu će se predložiti u utorak tek ako dobije potporu dvije trećine od 194 članice skupštine, upravljačkog tijela WHO-a, odnosno 129 zemalja članica.
Kina se sve ovo vrijeme snažno protivi pozivima na pokretanje međunarodne istrage o pandemiji, ali je, kako se čini, pomirljivija prema rezoluciji koja poziva na "istraživanje životinjskog podrijetla koronavirusa".
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova umanjuje ulogu Australije u rezoluciji i pripisuje je isključivo Europskoj uniji te ističe da je Kina bila konzultirana o sadržaju nacrta rezolucije.
"Kina je, zajedno s ostalim zemljama, aktivno sudjelovala u konzultacijama i pristala na unificiranje teksta rezolucije", kazao je glasnogovornik ministarstva Zhao Lijian.
Kako javlja Reuters, na dvodnevnom sastanku Skupštine WHO-a bi trebala biti postavljena pitanja kako je došlo do toga da se virusom, koji se krajem prošle godine pojavio u središnjoj Kini, zarazi više od 4,7 milijuna ljudi i umre više od 315.000.
Među zemljama koje podržavaju rezoluciju su Indija, Japan, Južna Koreja, afrička skupina od 47 zemalja, Rusija, Indonezija, Malezija, Saudijska Arabija, Velika Britanija i Kanada.
One pozivaju na "znanstvene terenske misije i suradnju" kako bi se otkrio put prijenosa bolesti u cilju smanjenja rizika od sličnih događaja.
Tajvan izrazio prosvjed zbog izostanka poziva na skup
Tajvan je izrazio prosvjed zbog izostanka poziva na dvodnevnu skupštinu WHO-a, čije zasjedanje je počelo u ponedjeljak, a pridružila mu se i desetina prijateljskih država, apelirajući na WHO da pozove predstavnike Tajvana na online sastanak o koronavirusu.
Tajvan je uspio bez nametanja oštrih restrikcija stanovništvu dovesti koronavirus pod kontrolu.
Na Tajvanu, koji ima oko 23,8 milijuna stanovnika, potvrđeno je samo 440 slučajeva zaraze, uz 7 smrtnih slučajeva.
"To je gubitak za WHO da tajvanski model neće biti podijeljen s drugima na tako važnom sastanku", rekao je Chen Shih-chung, tajvanski ministar zdravlja i socijalne skrbi u Taipeiju.
Od 187 zemalja, Tajvan je 156. po broju potvrđenih slučajeva na milijun stanovnika, podsjetio je tajvanski ministar.
Tajvan je u ožujku objavio da su još krajem prosinca upozorili WHO da postoje dokazi o prijenosu koronavirusa s čovjeka na čovjeka, a WHO je sredinom siječnja objavio na Twitteru da istraga kineskih vlasti pokazuje da ne postoje dokazi o takvom prijenosu koronavirusa.
Više važnih svjetskih vođa podržalo je Tajvan u sporu s WHO-om, uključujući japanskog premijera Shinza Abea, kanadskog premijera Justina Trudeaua i američkog državnog tajnika Mikea Pompea.