(Hina/EPA)
Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine suglasili su se u utorak kako je u toj zemlji nužno uspostaviti koordinaciju mjera koje se poduzmaju u borbi protiv širenja epidemije prouzročene koronavirusom te su zadužili Vijeće ministara da hitno poduzme korake na tom planu.
Gotovo dva mjeseca nakon što je pandemija bolesti COVID-19 pogodila i BiH članovi državnog vrha uspjeli su se usuglasiti kako nema smisla da svaki od njena dva entiteta te distrikt Brčko za sebe donose i provode mjere koje se ne primjenjuju i ne poštuju s druge strane međuentitetske crte razdvajanja.
Takvu situaciju omogućio je daytonski ustroj BiH, u kojemu je najveći dio izvršnih ovlasti, čak i u kriznim situacijama, prepušten entitetima, ali i županijama unutar Federacije BiH, dok su odluke na državnoj razini i u takvim okolnostima ovisne o konsenzusu svih sudionika.
"Zaključili smo da ne postoji dovoljno koordinacije unutar BiH oko provedbe mjere u borbi protiv pandemije te smo naložili Vijeću ministara BiH da zajedno s entitetskim vlastima i vlastima Brčko distrikta odrede konzistentne i harmonizirane mjere na području cijele Bosne i Hercegovine", kazao je novinarima predsjedatelja Predsjedništva BiH Šefik Džaferović nakon sjednice održane u Sarajevu.
Neposredan povod za raspravu o mjerama bilo je negodovanje u Republici Srpskoj zbog toga što je u Federaciji BiH prošlog tjedna ukinut noćni policijski sat, kao i mjera karantene u izoliranim objektima za sve osobe koje ulaze u zemlju iz inozemstva.
Za takve je u Federaciji BiH sada propisana dvotjedna kućna samoizolacija, a u RS-u tvrde kako to, baš kao i ukidanje policijskog sata, sada ugrožava mjere koje oni poduzimaju na entitetskoj razini.
Predstavnici tijela vlasti u Federaciji pak tvrde kako popuštanje ograničenja prati stabilnu epidemiološku situaciju te da nema potrebe za drastičnim ograničenjima kakva su ranije vrijedila.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik pred novinarima je u utorak ipak ponovio kritike zbog ublažavanja mjera, najavivši kako će strogi režim ograničenja kretanja i rada ostati na snazi u RS-u.
"To ponašanje Federacije BiH nije dobro, a jedino što preostaje je da se putem Vijeća ministara pokuša ujednačiti praksa u oba entiteta. RS ostaje u karanteni, a 1. svibnja je izazovan datum za širenje koronavirusa", kazao je Dodik.
Predsjedatelj Džaferović je pak konstatirao kako bi, bez obzira na mišljenje političara, trebalo donositi mjere koje će biti "normalne i logične".