AMERIČKI IZBORI

OBRAČUN ODLAZEĆEG I DOLAZEĆEG PREDSJEDNIKA: Trumpu ne uspijeva osporavanje izbornih rezultata, pa će Bidenu pokušati oteti show

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
Donald Trump (EPA)

Donald Trump (EPA)


Konačni obračun Donalda Trumpa i Joea Bidena, odlazećeg i dolazećeg američkog predsjednika, posve je nevjerojatan i rijetko viđen u političkoj povijesti. Činjenica da Trump još uvijek vjeruje da će sudski preokrenuti izborni rezultat te se, kako javlja Glas Amerike, želi priključiti tužbi države Texas i još nekoliko saveznih država kojom se traži poništenje predsjedničkih izbora samo su prvi dio priče o teškom prihvaćanju poraza dosadašnjeg predsjednika SAD-a.

Drugi dio još je zanimljiviji – na dan inauguracije predsjednika Joea Bidena Trump neće biti u Washingtonu na tradicionalnoj ceremoniji te normalno predati svoju dužnost – nego će, tvrde upućeni izbori, vjerojatno biti na skupu svojih pristaša na Floridi gdje će objaviti kandidaturu za predsjedničke izbore 2024. godine. Drugim riječima, 20. siječnja Trump će Bidenu pokušati oteti show na svaki mogući način.

Polovicom tjedna predsjednik Donald Trump zatražio je od američkog Vrhovnog suda dopuštenje za pridruživanjem tužbi Texasa u pokušaju da preokrene rezultate izbora njihovim poništavanjem u četiri ključne države. U parnicu se, uz Texas, priključilo još sedamnaest saveznih država koje žele osporiti Bidenovu izbornu pobjedu. Odvjetnici tih država na čelu s republikanskim državnim tužiocem u Missouriju Ericom Schmittom zatražili su da devetero sudaca Vrhovnog suda razmotri slučaj.

To nije prvi takav pokušaj. Američki Vrhovni sud odbacio je u početkom tjedna zahtjev republikanaca koji su tražili da se odbaci dva i pol milijuna glasačkih listića koji su pristigli poštom u Pennsylvaniji te su odbili blokirati Pennsylvaniju da proglasi Bidenovu pobjedu u toj državi. Republikanski državni tužitelj iz Texasa Ken Paxton zatražio je od suda osporavanje rezultata izbora u četiri države u kojima je Trump izgubio od Bidena, iako ih je osvojio 2016. godine.

Trumpovi pristalice tvrde da je riječ o izbornoj prevari, dok dužnosnici iz Pennsylvanije, Georgije, Arizone i Visconsina tvrde da nema dokaza o prevari. Stručnjaci za izborno pravo, kako javlja Glas Amerike, smatraju da tužba Texasa nema velike šanse za uspjeh jer je pravno neutemeljena.  

„I proceduralno i suštinski, to je kaotično“, rekao je Justin Levitt, profesor na Pravnom fakultetu Loyola u Kaliforniji. „Nema šanse da sud prihvati razmatranje ovog slučaja,“ dodao je Levit. Pored Missourija, tužbi Texasa pridružili su se Alabama, Arkansas, Florida, Indiana, Kansas, Luisiana, Mississippi, Montana, Nebraska, Sjeverna Dakota, Oklahoma, Južna Karolina, Južna Dakota, Tennessee, Utah i Zapadna Virdžinija. Sve te države na sudu zastupaju republikanci, a u samo tri države guverneri nisu iz Republikanske stranke.

Inače, glasovanje elektora na izbornom saboru održat će se 14. prosinca – Biden je osvojio 306, a Trump 232 elektorska glasa – pa država Texas traži odlaganje izbora novog američkog predsjednika koji se na taj datum bira od 1887. godine. Ukupno su osporenoA62 elektorska glasa iz četiri države, ali malo tko vjeruje da će podnesene tužbe uopće biti prihvaćene na sudu.

Iz tima za tranziciju vlasti Joe Bidena poručuju da nisu ni mislili da će sve „ići glatko“ te da će preuzimanje predsjedničkih ovlasti biti uobičajeno. Iako su dosadašnji predsjednici SAD-a uz čaj i prigodne riječi jedan drugome prepuštali posao, to se 20. siječnja 2021. sigurno neće dogoditi u Bijeloj kući, nakon što na travnjaku ispred Capitola uz tisuće uzvanika novi predsjednik položi prisegu.

Sve je izglednije da će Donald Trump ukrasti show novom predsjedniku. Kako prenosi portal Axios, Trump planira sudjelovati na skupu svojih pristalica na Floridi u vrijeme održavanja Bidenove inauguracije. Mreža NBC News javlja da Trump namjerava istog tog dana objaviti kandidaturu za predsjedničke izbore 2024. godine. Činjenica je da Donald Trump nema obavezu biti nazočan spomenutoj svečanosti te da predsjednička prava i ovlasti ima do podneva 20. siječnja. Bijelu kuću može, kao vrhovni zapovjednik oružanih snaga, napustiti u helikopteru, koloni vozila ili kako god želi.

Povjesničari napominju da Trump ne bi bio prvi predsjednik koji je propustio inauguraciju nasljednika. U davna vremena s inauguracije su izostali predsjednici John Adams, John Quincy Adams i Andrew Johnson. Predsjednik Richard Nixon koji je podnio ostavku nakon afere Watergate nije bio na polaganju prisege svog potpredsjednika Geralda Forda koji je potom postao predsjednik SAD-a.

Svojim ponašanjem i navodnom najavom kandidature četiri godine ranije, Trump bi mogao natjerati i medije, odnosno glavne televizijske kuće koje prenose inauguraciju u Washingtonu, da dodatno prenose i njegov skup s Floride jer je riječ o politički važnom i zanimljivom događaju. Naravno, do tog događaja još je više od mjesec dana, pa je glasnogovornik Bijele kuće Judd Deere izjavio: "Nepoznati izvori koji tvrde da znaju o čemu predsjednik razmišlja nemaju pojma. Kad predsjednik Trump bude imao priopćenja o planovima za 20. siječanj, obavijestit ćemo vas."

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter