(Hina/EPA)
Ljubiteljici konja, kraljici Elizabeti, zahvaljeno je što je "u sedlu" 70 godina kao čelnica države na misi u petak kojom se slavi njezin platinasti jubilej, događaj koji je morala propustiti zbog problema s pokretljivošću.
Ostali viši članovi kraljevske obitelji pridružili su se kongregaciji političara, članova humanitarnih organizacija i skupina koje je kraljica podupirala na Nacionalnoj misi zahvalnosti u katedrali Svetog Pavla u Londonu da bi odali počast rekordno dugačkoj kraljičinoj vladavini.
Četverodnevna proslava počela je u četvrtak, kad je razdragana kraljica Elizabeta mahala okupljenom mnoštvu s balkona Buckinghamske palače nakon vojne parade i prelijetanja Kraljevskih zračnih snaga, dok je kasnije upalila svjećice u čast platinastog jubileja u svome dvorcu Windsor.
96-godišnjakinja, koja je bila primorana otkazati niz svojih obveza zbog "povremenih problema s pokretljivošću", nevoljko je izostala s mise u petak nakon što je osjetila "određenu neugodu" prethodni dan.
Elizabeta, koja je odana kršćanka i čelnica Anglikanske crkve, gledala je misu na televiziji u svome dvorcu Windsor blizu Londona.
Njezin sin i prijestolonasljednik Charles (73), predstavljao ju je, dok je veći dio pozornosti bio usmjeren na njezina unuka princa Harryja i njegovu suprugu Meghan, koji su se prvi put zajedno pojavili u Britaniji otkad su odstupili s kraljevskih dužnosti prije dvije godine.
Par se preselio u SAD kako bi vodio neovisniji život te su otad nekoliko puta žestoko napali Buckinghamsku palaču i kraljevsku obitelj. Dočekani su s veselim pozdravima i nekoliko zvižduka pri dolasku.
Podsjećajući na kraljičinu ljubav prema konjskim utrkama, nadbiskup Yorka Stephen Cottrell rekao je u propovijedi da je kraljičina vladavina više nalikovala na Grand National, prepoznatljivo utrkivanje s preprekama, nego na Epsom Derby, sprint.
"No s izdržljivošću za vrijeme promjena i izazova, veselja i tuga, vi se nastavljate nuditi u službi našoj zemlji i Commonwealthu", rekao je.
"Vaše visočanstvo, žao nam je što niste s nama ovo jutro, no drago nam je da ste i dalje u sedlu. I drago nam je da je toliko toga pred nama. Stoga vam hvala što ste tu."
Odsutan s mise bio je i njezin drugi sin, princ Andrew (62), koji je zaražen covidom-19.
Njegova odsutnost kraljevsku obitelj poštedila je određene nelagode, s obzirom na to da je reputacija princa na niskim granama nakon što se u veljači dogovorio izvan suda zbog tužbe za seksualno zlostavljanje maloljetnice, što on niječe.
Premijer Boris Johnson susreo se s mješavinom klicanja i zvižduka iz mnoštva pred katedralom, što je odraz bijesa javnosti zbog nedavne afere.
U četvrtak je obilježen ne samo početak jubileja, nego i 69. godišnjica krunidbe kraljice Elizabete, koja je postala kraljica nakon što je njezin otac George IV umro u veljači 1952. godine te je otad čelnica 14 drugih zemalja uključujući i Australiju, Kanadu i Novi Zeland.
Elizabeta trenutno vlada duže nego bilo koji od njezinih prethodnika u 1000 godina te je treći najdugovječniji monarh neke nezavisne zemlje na svijetu. Ankete pokazuju da je jako popularna i cijenjena među Britancima.
Kraljici su čestitke pristigle iz cijelog svijeta, a američkom predsjedniku Joeu Bidenu, francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu i papi Franji u čestitkama se pridružio i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un.
Roxie Kishore-Bigord, koja je ispred katedrale Svetog Pavla gledala kako gosti pristižu, rekla je da je bila razočarana što kraljica nije mogla prisustvovati misi.
"Želimo joj dobro, želimo da nastavi dalje", rekla je Reutersu. "Sretni smo što će vjerojatno gledati od kuće i nadamo se da će vidjeti koliko je voljena i cijenjena."