SARAJEVO

Komšić: Pokušaji osporavanja Ustavnog suda ravni pobuni i pozivu na bezakonje

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić upozorio je u srijedu vlasti u Republici Srpskoj kako njihovi pokušaji osporavanja uloge i odluka Ustavnog suda BiH predstavljaju akt ravan pobuni i pozivanju na bezakonje, što može imati teške posljedice.

Reagirajući na odluku srpskih dužnosnika u tijelima vlasti BiH da blokiraju njihov rad sve dok se ne izmijeni sadašnji način funkcioniranja državnog ustavnog suda, Komšić je za agenciju Fena kazao kako oni koji pozivaju na nepoštivanje sudskih odluka "sami sebe stavljaju izvan zakona".

"Što se institucije više dovode u pitanje, mi ćemo biti odlučniji da ih branimo. Bilo kakvo izvanustavno djelovanje je neprihvatljivo i nikakva galama i psovanje neće promijeniti odluke institucija BiH pa time ni Ustavnog suda BiH", izjavio je Komšić.

Do njegovog upozorenja dolazi nakon što je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović ranije tijekom dana kazala kako je na sastanku srpskih dužnosnika u Banjoj Luci dogovoreno kako će oni blokirati donošenje odluka u svim tijelima vlasti na državnoj razini sve dok se ne izmijeni zakon o Ustavnom sudu BiH i dok troje sudaca stranih državljana ne bude eliminirano iz tog tijela.

Ovakva odluka donesena je nakon što je Ustavni sud BiH prošlog tjedna donio pravorijek po kojemu RS ne može biti vlasnik poljoprivrednog zemljišta proglašenog javnim dobrom, jer je to po ustavu imovina države, a ne entiteta.

Dodik: 'Ustavni sud provodi državni udar'

Takvom presudom Ustavnog suda proglašene su neustavnim bitne odredbe zakona o poljoprivrednom zemljištu što ga je donio parlament RS. To je razbjesnilo dužnosnike u tom entitetu, posebice člana Predsjedništva BiH Miorada Dodika, koji je Ustavni sud optužio da donošenjem ovakvih odluka "provodi državni udar".

On smatra da je problem u tome što u Ustavnom sudu, sukladno dogovoru iz Daytona, uz šest domaćih sudaca, sjedi i troje sudaca-stranaca, koje imenuje predsjednik Europskog suda za ljudska prava. Dužnosnici RS tvrde kako to troje sudaca donose samo one odluke koje pogoduju Bošnjacima te traže da se ustroj Ustavnog suda izmijeni, a strani suci eliminiraju. 

Dodikove zahtjeve ranije je podržao i HDZ BiH, no ne i bošnjačke stranke, pa o prijedlogu novog zakona o Ustavnom sudu nikada nije bilo rasprave u parlamentu.

SDA upozorava na stalno nekažnjeno kršenje Daytona

Slične zahtjeve Dodik je iznio je i u srijedu, nakon banjolučkog sastanka na kojemu je i osobno sudjelovao. "Ustavni sud je okupacijski sud što se tiče RS. Dogovorili smo da se neće odlučivati o bilo kojem pitanju u institucijama BiH i od toga nećemo odustati", kazao je Dodik za banjolučku Alternativnu televiziju (ATV).

Najavio je kako će u ponedjeljak o novonastaloj situaciji raspravljati parlament RS, a naznačio je kako je moguće da to tijelo zatraži od sudaca srpske nacionalnosti da napuste svoje pozicije u Ustavnom sudu.

"Smatramo da (ti) suci trebaju izići iz Ustavnog suda. Ako ne iziđu, parlament RS, kao onaj koji ih je imenovao, donijet će odluku da ih povlači iz Ustavnog suda", kazao je Dodik.

Zaključio je kako se o svemu mora "nanovo dogovoriti" ili od BiH "nema ništa".

Visoki dužnosnik Stranke demokratske akcije (SDA) Adil Osmanović ocijenio je najave iz RS o blokiranju tijela državne vlasti zabrinjavajućim, istaknuvši kako na takve prijetnje sada mora reagirati pravosuđe, ali i međunarodna zajednica.

"Stalno vidimo kršenje zakona i Daytonskog sporazuma, a nema adekvatne reakcije. U tim slučajevima moraju reagirati Tužiteljstvo BiH i Ured visokog predstavnika (OHR)", kazao je za portal Klix Osmanović, koji je šef kluba zastupnika SDA u Zastupničkom domu parlamenta BiH.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter