Kamala nije ono što se očekivalo. Razočarani su i demokrati koji su je kovali u zvijezde svjesni da nakon Bill Clintona i Baracka Obame nemaju baš neke jake adute. Hlade se i od nje bliski suradnici u Bijeloj kući, a sve joj je više sužen manevarski prostor za dokazivanje
(EPA)
Kamala Harris, Bidenova potpredsjednica, priča je o američkom snu. Onom kad se dignete do zvijezda, kad imate moć i novac, a sve to prati neka čudesna priča kojoj se svi dive i opijeno je slušaju. I bilo je tako sve do ulaska njenog šefa u Bijelu kuću, da bi danas ta priča o nevjerojatno sposobnoj ženi koja će se sigurno na sljedećim izborima kandidirati za predsjednicu Amerike počela blijedjeti.
Kamala nije ono što se očekivalo. Razočarani su i demokrati koji su je kovali u zvijezde, svjesni da nakon Bill Clintona i Baracka Obame nemaju baš neke jake adute. Hlade se i od nje bliski suradnici u Bijeloj kući, a sve joj je više sužen manevarski prostor za dokazivanje. Ne može javno pokazati da njenom šefu, iskusnom, ali ostarjelom predsjedniku, treba pomoć, pogotovo što mašta o još jednom mandatu usprkos visokim godinama. S druge strane, sam Biden nosi težak teret rješavanja nevjerojatnih problema koji stišću Ameriku, a iz dana u dan se kotrljaju novi i novi. Silno je Kamalu trebao u kampanji, kao ženu, još i s južnoazijskim obiteljskim porijeklom, ali sada, kad su krenuli konkretni poslovi, Bidenovi ljudi postali su svjesni da Harris nije kapacitet na koji se može potpuno osloniti.
Slikovito su američki novinari opisali njen radni dan kad sjeda u Air Force Two, zrakoplov manji od predsjedničkog, u kojem nema ni zasebnih soba. U pravilu, u njemu ne radi, a kad sleti na odredište, daje bljutave i dosadne izjave, navode novinari. Obećava da će lokalne probleme riješiti u Washingtonu, ali brzo nestane s vidika. Naglas se čudi da je njen šef Biden isti i javno i privatno, a otvoreno priča tek kad su kamere ugašene. Ne snalazi se najbolje ni u stalnim intrigama života na dvoru, u najmoćnijoj kući na svijetu. Korektna je sa suradnicima i osobljem, koncentrirana na sastancima, Biden je često posebno pita za mišljenje, ali nije sigurno da su i odgovori tako sjajni kao što se očekuje.
Sada buduća karijera Kamale Harris ovisi o uspjehu samog Bidena. Ako izdrži mandat do kraja i istinski pokrene Ameriku, njene šanse da krene u predsjedničku kandidaturu mogle bi biti realne. Pod pretpostavkom da Biden zaista više ne zatraži još jedan mandat, što je u konačnici sasvim realno. Ali, ako Bidenu krene nizbrdo, a ona sama ne učini korake koje bi joj vratile poljuljanu popularnost, njena je karijera gotova.
Ni s novinarima nije u potpunoj harmoniji. Ne voli davati intervjue, tvrdi da je mnogi ne razumiju, dok oni kažu da prečesto frazira i govori prazne riječi. Redakcije su počele propitkivati ima li uopće smisla novinare slati na putovanja s njom i trošiti velike novce, jer od toga najčešće nema ništa. Čak ni imalo zanimljiviji televizijski prilog. Otpadaju i mnogi njeni bliski suradnici, a malo njih radi za potpredsjednicu duže vremena. Ne viđa ni stare prijatelje koji je više ne mogu nazvati jer je iz sigurnosnih razloga dobila poseban mobitel. Nije to više ona stara Kamala.
Mnogi istaknuti demokrati vrte očima kada se u zadnje vrijeme spominje potpredsjednica. Sada se mogu pročitati kolumne "Demokrati imaju problem s Kamalom Harris", a od miljenice medija sve više postaje osoba koju se kritizira. Predsjednik joj i dalje daje niz osjetljivih zadataka, poput onog nedavnog da izgladi spor s Francuzima i Emmanuelom Macronom.
S druge strane nije joj ni lako. Svjesna je da predstavlja prijetnju mnogim ljudima i utjecajnim lobijima, a da mnogi nisu oduševljeni prvom ženom potpredsjednicom i još tamne boje kože. Doduše, navikla je na to, ali je s pozicije potpredsjednice najmoćnije države svijeta sve je ipak kompliciranije. Oni zločesti kažu, njeno dosadašnje potpredsjednikovanje je zbrka nepovezanih scenografija. Oni realni tvrde, Harris ne može pobijediti na sljedećim izborima, bila je prenapuhana priča oko nje.
Na stepenicama Elizejske palače, nasmijana i dotjerana, zablistala je u društvu Macrona. "Slažemo se da smo na početku nove ere i da je naša suradnja apsolutno ključna", rekao je diplomatski francuski predsjednik. "Francuzi su jako ponosni što ste došli", nakon čega je Harris izrazila zadovoljstvo što je u Parizu. "Mislim, kao i vi, da smo na početku nove ere pune izazova, ali i prilika", odgovorila je uz sipanje fraza za takve prilike, koje ukazuju na zajedničke vrijednosti i prioritete. Što će na kraju ispasti, brzo će se vidjeti, ali Francuska i Amerika su ponovno zahladili odnose, kao što je to često bilo i u prošlosti.
Oni malo zlobniji tvrde da joj se povjeravaju oni zadaci koje ne može riješiti, pa se Harris dovodi u položaj potpredsjednice za neuspjeh. Neki idu čak i dalje pa kažu da ni bijeli liberali nisu oduševljeni da crna potpredsjednica odleti do neba, do broja 1 Bijele kuće. U svakom slučaju, za Harris predstoji teško i turbulentno vrijeme. Nije lako kao broj 2 nadmašiti broj 1, što je osjetio i sam Joe Biden dok je bio potpredsjednik u administraciji Baracka Obame. Pogotovo kad ni Joe Biden više ne uživa povjerenje svojih birača kao u vrijeme dok je rušio i srušio Donalda Trumpa.
Čarobna priča o usponu političarke kojoj su roditelji imigranti, majka porijeklom iz Indije, a otac s Jamajke, više nije adut za uspjeh. "Malo je vjerojatno da će Kamala Harris ikada biti široko popularna i voljena u središtu američkog biračkog tijela", tvrdi Matthew Wilson, politolog sa Sveučilišta Southern Methodist. A kad joj je šef na leđa stavi terete, poput rješavanja osjetljivih pitanja imigracije, pobačaja i prava glasa, onda su šanse za uspjeh još manje. Ni slom demokrata na nedavnim izborima nije dobra vijest za stanare Bijele kuće. Za Kamalu Harris pravi izazovi zapravo tek slijede.