LONDON

Britanija predala službeni zahtjev za prijem u Transpacifički trgovinski sporazum

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Velika Britanija službeno je u ponedjeljak zatražila primanje u transpacifički trgovinski sporazum (CPTPP)  u nastojanju da stvori nove prilike za svoju trgovinu u razdoblju nakon brexita.  

Sveobuhvatni i napredni sporazum za transpacifičko partnerstvo je sporazum o slobodnoj trgovini koji obuhvaća jedanaest zemalja s područja Tihog oceana, među kojima su Australija, Kanada, Čile, Japan, Meksiko i Vijetnam, a koji će prema riječima britanske ministrice za trgovinu Liz Truss pozicionirati Britaniju "u samo središte nekih od najbrže rastućih ekonomija svijeta".

Zahtjev za članstvo slijedio je na godišnjicu službenog izlaska Britanije iz Europske unije, prije prijelaznog razdoblja koje je isteklo krajem 2020.

"Stvaramo nova partnerstva koja će narodu Ujedinjenog Kraljevstva donijeti golem gospodarski probitak", kazao je britanski premijer Boris Johnson.

Ministrica Truss izjavila je da članstvo u toj trgovinskoj asocijaciji Britaniji pruža "velike mogućnosti", pojasnivši da to "znači niže carine za proizvođače automobila i viskija te bolju dostupnost za naše izvrsne pružatelje usluga, uz otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i povećanje blagostanja za naše ljude".

Pregovori Londona i partnera u CPTPP-u trebaju početi ove godine.

Britanija se sada prilagođava novim uvjetima trgovanja s EU, a nekada neometana trgovina je zamijenjena "tankim" sporazumom koji, u puno slučajeva, izvoz robe u EU čini složenijim i skupljim.

CPTTP uklanja 95 posto carina između svojih članova - Japana, Australije, Vijetnama, Novog Zelanda, Singapura, Meksika, Perua, Bruneja, Čilea i Malezije.

Britanija već dugo objašnjava da je glavna korist od izlaska iz EU-a sloboda sklapanja trgovinskih sporazuma diljem svijeta te traži saveznike za potporu svojoj ideji o nužnosti revitalizacije globalne trgovine nakon razdoblja pojačanog nacionalizma u međunarodnim odnosima.

CPTPP je potpisan 2019. kako bi se ukinule trgovinske barijere između jedanaest zemalja potpisnica u kojima živi gotovo 500 milijuna ljudi na području Azije i Tihog oceana. Njegova je svrha ujedno suzbijati sve veći gospodarski utjecaj Kine.

Prema pisanju BBC-a, taj "klub" stvara više od 13 posto svjetskog prihoda.

Radi se o novoj inačici Transpacifičkog ugovora o slobodnoj trgovini (TPP) iz kojeg se SAD povukao odlukom Donalda Trumpa.

Ujedinjena Kraljevina je prva zemlja neutemeljiteljica sporazuma koja je zatražila članstvo u CPTTP-u i ako ostvari uspjeh mogla bi postati drugo najveće gospodarstvo nakon Japana.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter