ALŽIR

Alžirci na referendumu s malom izlaznošću prihvatili izmjene ustava

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Alžirci su na referendumu u nedjelju prihvatili izmjenu ustava, no slaba izlaznost je spriječila plan vlade da glasanje iskoristi za okretanje stranice nakon prošlogodišnjih nemira. 

Glasao je tek svaki četvrti Alžirac, što je dosad najmanja zabilježena izlaznost u toj državi. 

Na birališta nisu izašli pripadnici oporbenog prosvjednog pokreta „Hirak“ koji su se usprotivili referendumu i glasanju u vrijeme pandemije koronavirusa. 

Dvije trećine onih koji su izašli glasati podržali su izmjene ustava, objavio je u ponedjeljak šef alžirske izborne komisije Mohamed Šarfi, dodajući da je krivac za lošu izlaznost koronavirus. 

Referendum u Alžiru održao se gotovo 19 mjeseci nakon što je masovnim uličnim prosvjedima zbačen dugogodišnji predsjednik Abdelaziz Bouteflika. 

Ustavne promjene predložio je predsjednik Abdelmadžid Tebune, a oporba smatra da će one samo pojačati autoritarnost u državi, piše agencija France Presse. 

Glasanjem se smatralo testom snage i za Tebunea i za Hirak. Alžirski predsjednik trenutno je na liječenju u Njemačkoj, a amandmane ustava obećao je nakon što je izabran u prosincu, no prosvjednici ih smatraju nedemokratskima.  

Amandmani ograničavaju predsjedničku vladavinu na dva mandata od pet godina te obvezuju predsjednika da izabere premijera iz većine u parlamentu, prenosi France Presse. 

Predložene promjene, međutim, također daju čelniku države moć da imenuje guvernera središnje banke, vrhovnog suca Ustavnog suda i četiri od 12 članova istog suda. 

I dok zagovornici tvrde da promjene najavljuju "novi Alžir", kritičari upozoravaju da su ove moći kontradiktorne Tebunovom obećanju da će istrijebiti samovladu u zemlji.

Hirak je kritizirao njegovu pripadnost starom Bouteflikinom režimu koji je Alžirom vladao 20 godina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter