Ilustracija (Foto Vlada RH)
Ruski i ukrajinski pregovarači sastat će se u srijedu na trećem krugu pregovora od svibnja, premda se očekuje mali napredak u okončanju trogodišnjeg rata jer su stajališta udaljena.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij snizio je očekivanja, rekavši da detaljni pregovori o prekidu vatre nisu na dnevnom redu.
Sastanak u srijedu trebao bi se umjesto toga usredotočiti na napredak u povratku ukrajinskih ratnih zarobljenika i djece koju je otela Rusija, kao i na pripremu sastanka na predsjedničkoj razini, rekao je Zelenskij diplomatima u ponedjeljak.
"Potreban nam je veći zamah u pregovorima kako bismo okončali rat", rekao je Zelenskij, objašnjavajući svoje inzistiranje na sastanku s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Moskva, u međuvremenu, ustraje na tome da se na sastanku raspravlja o dokumentima koji sadrže stajališta o mogućim putovima prema miru, koje su prethodno razmijenile zaraćene strane.
Međutim, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov također je rekao da bi za postizanje približavanja u vezi s prekidom vatre bio potreban "veliki diplomatski rad".
Dok Kijev inzistira na bezuvjetnom prekidu vatre kako bi se omogućili pregovori o okončanju sukoba, Rusija se drži svojih maksimalnih zahtjeva, uključujući potpuno povlačenje ukrajinskih trupa iz istočnih regija koje je Moskva nezakonito anektirala.
Ukrajina i Rusija započele su izravne razgovore prvi put u više od tri godine u svibnju. Do sada su pregovori rezultirali razmjenom ratnih zarobljenika, a nedavno su pušteni vojnici mlađi od 25 godina i teško ranjeni borci.
Rusko izaslanstvo ponovno će predvoditi predsjednički savjetnik i bivši ministar kulture Vladimir Medinski, prema Kremlju.
Ukrajinski tim predvodit će bivši ministar obrane Rustem Umerov, koji je u međuvremenu imenovan na čelo Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu.