Ilustracija (Pexels)
U jugozapadnom dijelu Islanda u srijedu je izbila vulkanska erupcija, dvanaesta u nizu erupcija koje su od 2021. zabilježene u blizini glavnog grada, izvijestio je islandski meteorološki zavod.
Ovaj sjevernoatlantski otok, često nazivan zemljom leda i vatre zbog brojnih ledenjaka i vulkana, doživio je već dvanaest erupcija otkako su se prije četiri godine ponovno aktivirali geološki sustavi na poluotoku Reykjanes.
Riječ je o takozvanim pukotinskim erupcijama koje karakterizira izlijevanje lave iz dugih pukotina u Zemljinoj kori, a ne iz središnjeg kratera.
Dosadašnje erupcije na Reykjanesu nisu predstavljale prijetnju za glavni grad Reykjavik, niti su uzrokovale značajnije izbacivanje pepela u stratosferu, čime je izbjegnut poremećaj zračnog prometa.
Međutim, obližnji ribarski gradić Grindavik, koji je prije evakuacije 2023. imao gotovo 4000 stanovnika, uglavnom je i dalje napušten zbog povremene prijetnje od lave i pratećih potresa.
Luksuzno termalno odmaralište Plava laguna te obližnja geotermalna elektrana Svartsengi također su bili ugroženi u nekim ranijim erupcijama.
Stručnjaci upozoravaju da bi se erupcije na tom području mogle ponavljati desetljećima, pa čak i stoljećima.
Island, koji je veličine američke savezne države Kentucky i ima manje od 400.000 stanovnika, broji više od 30 aktivnih vulkana.
To zemlju čini atraktivnim odredištem za vulkanski turizam - specijaliziranu granu turizma koja svake godine privlači tisuće ljubitelja adrenalina na lokacije poput Meksika, Gvatemale, Sicilije, Indonezije i Novog Zelanda.