Prvi posjet iz Washingtona

Visoki dužnosnik SAD-a u Sarajevu: Hanrahan potvrdio podršku BiH, ali Trumpova politika još nepoznata

| Autor: Hina
(Twitter/X)

(Twitter/X)


Visoki dužnosnik State Departmenta zadužen za Europu Brendan Hanrahan potvrdio je u četvrtak u Sarajevu kako SAD ostaje privržen snažnoj suradnji s Bosnom i Hercegovinom no još nije jasno kakva će točno biti politika administracije Donalda Trumpa prema toj zemlji.  

Hanrahan, koji trenutačno obnaša dužnost pomoćnika državnog tajnika SAD-a za Europu i Euroaziju, u Sarajevu se sastao s članovima Predsjedništva BiH te potom odvojeno s ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem.

On je prvi značajniji američki dužnosnik koji je boravio u BiH otkako je Trump osvojio drugi predsjednički mandat, čime je otvoreno pitanje kakva će biti buduća politika Bijele kuće prema BiH, odnosno hoće li nova administracija napustiti snažan intervencionistički pristup kakav je prevladavao tijekom mandata predsjednika Joea Bidena.

Trump još nije imenovao ni novog veleposlanika u Sarajevu a ta je pozicija upražnjena od siječnja.

Iz američkog su veleposlanstva nakon sastanaka održanih iza zatvorenih vrata kratko priopćili kako je Hanrahan s bosanskohercegovačkim dužnosnicima vodio "konstruktivne razgovore" pri čemu je istaknuo važnost regionalne stabilnosti i potaknuo izabrane čelnike BiH da zajedno rade na boljoj budućnosti utemeljenoj na ekonomskom prosperitetu.

Iz Predsjedništva BiH priopćili su pak kako je on članovima državnog vrha ponovio da SAD ostaju čvrst i posvećen partner Bosni i Hercegovini te da nastavljaju jačati odnos dvije zemlje temeljen na miru, stabilnosti i zajedničkim ekonomskim ciljevima i prosperitetu.

"Pozvao je sve strane na deeskalaciju političke situacije i naglasio da domaće vlasti trebaju zadržati lidersku ulogu o očuvanju stabilnosti i omogućavanju prosperiteta za građane u BiH", stoji u priopćenju iz Predsjedništva BiH.

Iz Ministarstva vanjskih poslova objavili kako je Hanrahan Konakoviću prenio jasne poruke potpore miru, stabilnosti i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, naglašavajući značaj očuvanja suvereniteta zemlje i funkcionalnosti njenih institucija.

Dodali su ipak kako je američki dužnosnik "osudio secesionističku retoriku i aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost i koheziju države" što je očevidna aluzija na politiku koju zagovara i provodi čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik i koji je zbog toga pod sankcijama SAD još od 2017. godine.

Od Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima 2024. godine Dodik se nada promjeni američke politike prema BiH, uključujući ukidanje sankcija kojima su zbog korupcije podvrgnuti ne samo on nego i njegov sin te kćer. Dodik je zbog toga angažirao cijeli niz lobista uključujući bivšeg guvernera Illinoisa Roda Blagojevića, političara srpskih korijena. Blagojevich je u SAD osuđen na 14 godina zatvora zbog korupcije a pomilovao ga je upravo Trump po dolasku na vlast pa ga sada Dodik pokušava iskoristiti kao poveznicu s Bijelom kućom.

Pod američkim je sankcijama i sadašnja predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović no ona je nakon razgovora s Hanrahanom izjavila kako je ohrabrena onim što je od njega čula.

"SAD ne promatraju BiH kao mjesto za političke vanjske intervencije, već u fokus stavljaju mir, stabilnost i ekonomsku suradnju. Suglasni smo da je potrebno deeskalirati trenutnu krizu u BiH kroz dijalog svih aktera, te očuvati mir i stabilnost koji su pretpostavka za ekonomski razvoj i prosperitet", napisala je Cvijanović na Instagramu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama