(Reuters)
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar optužio je u četvrtak neimenovane europske dužnosnike za "toksično poticanje antisemitizma" koje smatra krivim za nastalu neprijateljsku klimu protiv Izraela u kojoj je došlo do smrtonosne pucnjave na dvoje zaposlenika izraelskog veleposlanstva u Washingtonu.
Izrael se u posljednje vrijeme suočava s nizom kritika iz Europe zbog intenziviranja vojne kampanje u Gazi, a humanitarne skupine upozorile su da je izraelska blokada opskrbe pomoći, duga 11 tjedana, dovela palestinsku enklavu na rub gladi.
Saar nije izdvojio nijednu zemlju ili dužnosnika, ali je rekao da je neprijateljska klima prema Izraelu u pozadini ubojstava zaposlenika veleposlanstva Yarona Lischinskyja i Sarah Lynn Milgrim ispred Muzeja židovske baštine u Washingtonu u srijedu navečer.
Saar je rekao na konferenciji za medije u Jeruzalemu da je napad izravna posljedica "toksičnog poticanja antisemitizma protiv Izraela i Židova diljem svijeta" od prekograničnog napada Hamasovih militanata na Izrael u listopadu 2023.
"Postoji izravna veza između antisemitskog i antiizraelskog poticanja s ovim ubojstvom", rekao je. "Ovo poticanje čine i čelnici i dužnosnici mnogih zemalja i organizacija, posebno iz Europe", naglasio je Saar.
Saar je odbio imenovati političare i dužnosnike koje je imao na umu. No njegove izjave dolaze nakon sve oštrijih riječi zapadnih saveznika Izraela, uključujući Francuske i Velike Britanije, koje su se ovog tjedna pridružile Kanadi u upozorenju na moguću "konkretnu akciju" protiv Izraela zbog rata u Gazi.
Američki dužnosnici rekli su da je uhićen osumnjičenik koji je uzvikivao propalestinske slogane. Američki predsjednik Donald Trump te mnogi europski i drugi strani čelnici osudili su napad.
Saar je rekao da se "globalna atmosfera" protiv Izraela naglo pogoršala od napada Hamasa 7. listopada 2023. u kojem je ubijeno 1200 ljudi, a 251 osoba je odvedena i zarobljena u Gazi.
Izraelska vojna kampanja od tada je ubila više od 53.000 Palestinaca i opustošila gusto naseljeno područje, čime je izazvala masovne prosvjede diljem svijeta, od američkih sveučilišnih kampusa do ulica europskih gradova.
Međunarodni sud pravde naredio je Izraelu prošle godine da poduzme mjere kako bi spriječio navodna genocidna djela u Gazi nakon slučaja koji je pokrenula Južna Afrika, što je razbjesnilo Izrael.
"Ove klevete o genocidu, zločinima protiv čovječnosti i ubijanju beba utiru put upravo takvim ubojstvima", rekao je Saar.