čak i kardinali

Papa Franjo iznenadio odlukom da će svi koji koriste stanove u vlasništvu Svete Stolice plaćati stanarinu

| Autor: Jurica Körbler
Papa Franjo (foto: EPA)

Papa Franjo (foto: EPA)


Papa Franjo iznenađuje svakoga dana pa tako i odlukom da je preko noći ukinuo beneficije kardinalima i visokom svećenstvu. Najnovijom odlukom propisao je da će svi koji koriste stanove koji su u vlasništvu Svete Stolice plaćati stanarinu i da nitko od toga nije izuzet. To znači da kardinali pa i političari i novinari koji su koristili oko 4.000 stanova u Vatikanu i Rimu neće više moći stanovati besplatno. To je samo jedna u nizu od reformi koje je papa proveo i koje očito želi provoditi do kraja svog pontifikata.

Negodovanje konzervativaca

Ova odluka o plaćanju stanarine bila je neočekivana, dok je odluka o imenovanju Dražena Kutleše koadjutorom u Zagrebačkoj nadbiskupiji bila očekivana. Jedina je sličnost s najnovijom odlukom o plaćanju stanarine ta da je izazvala tiho negodovanje konzervativaca koji ionako na papine odluke ne gledaju sa simpatijama. I kao što je odluka o plaćanju stanarine izazvala negodovanje mnogih, tako je i izbor Kutleše na Kaptolu dočekan različito.

Konzervativna struja, koja je i dalje vrlo jaka u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj, svakako nije najzadovoljnija što će za otprilike godinu dana Kutleša preuzeti u potpunosti Zagrebačku nadbiskupiju. Mnogi na Kaptolu željeli su da nasljednik Josipa Bozanića bude netko iz njegovog kruga, a u tom smislu su i lobirali prije papine odluke. Smatraju da nije naprosto fer da papa dovodi u Zagreb Kutlešu, a naravno postoji i strah da će novi zagrebački nadbiskup, kada preuzme dužnost, početi s reformama koje bi, između ostalog, oduzele razne beneficije biskupima. To znači da bi i Kutleša mogao vući poteze koji idu prema tome da se smanje neke privilegije visokom svećenstvu, koje su i u našim prilikama prisutne.

Izbor Kutleše, međutim, za one koji poznaju prilike u Vatikanu, nisu nikakvo iznenađenje. Papa je povukao mudar potez pa je dao svima godinu dana da se polako prilagode. Da gunđanje i nezadovoljstvo nestane i da se svi pripreme za "novo vrijeme" nakon Bozanića. To znači da i Kutleša ima vremena poloviti sve konce, kao i da Bozanić može pripremiti teren kako bi njegov krug i dalje bio utjecajan. Nitko ne očekuje neke drastične poteze u sljedećim mjesecima.

Kutleša već sada jako dobro poznaje prilike na Kaptolu, poznaje više manje sve važne ljude, kao i druge hrvatske biskupe. On je ujedno i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije pa već i zbog toga je vrlo prisutan u Zagrebu. Surađivat će s Bozanićem onoliko koliko to novi položaj Dražena Kutleše kao koadjutora iziskuje, a javnost neće moći imati pravu sliku ima li otpora kod Bozanićevih suradnika ili ne. Naime, u interesu je visokog svećenstva da se ne ide u konfrontacije, pogotovo ne u trenutku kada je linija pape Franje jaka. To bi izazvalo kaos u vrhu crkve u Hrvatskoj, a njega nitko ne želi.

Promjene i u Hrvatskoj

S druge strane, Kutleša neće odmah do kraja pokazati u kojem će smjeru ići njegova dužnost u Zagrebačkoj nadbiskupiji, a u prvo vrijeme sigurno će inzistirati na kontinuitetu.

Konzervativne snage na Kaptolu ne vole nikakve promjene pa ni one koje je do sada provodio papa Franjo. Smatraju, iako to javno ne govore, da je "crveni papa" sklon potezima koji nisu u interesu tradicionalne Crkve. U tome se stav hrvatskih katoličkih konzervativaca ne razlikuje od onog koji se može čuti i u vrhu crkve u Vatikanu, pogotovo iz Rimske kurije.

Biskup Dražen Kutleša vjerojatno ipak neće biti nadbiskup velikih, revolucionarnih promjenaBiskup Dražen Kutleša vjerojatno ipak neće biti nadbiskup velikih, revolucionarnih promjena

Papa je, međutim, odlučan da će provesti promjene, iako je svjestan da nema još mnogo vremena za to. Zato je i svako njegovo novo imenovanje važno kako bi na istaknute položaj doveo ljude koji će nastaviti njegov smjer i kada Franje neće biti. Izabrao je kardinale koji će odlučivati na sljedećoj konklavi nasljednika pape Franje po njegovoj mjeri. I promjene u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj išle su u tom smjeru.

Novi biskupi izuzetno se razlikuju od onih koji su prije vodili biskupije i nadbiskupije. Nema više istupanja koji bi izazvalo reakcije, pogotovo ne onih koje imaju političku poruku ili poseban pogled na prošlost, kao što je to nekad bilo od strane pojedinih biskupa. Već do sada su provedene mnoge važne promjene pa se može reći da je Crkva danas u Hrvatskoj u većini slučajeva na liniji koju provodi Franjo i njegovi suradnici.

U tom smislu treba gledati i izbor Kutleše koji slovi kao vatikanski čovjek i čovjek od povjerenja kruga oko pape Franje. On je dovoljno mlad da može voditi crkvu u Hrvatskoj dugi niz godina. Svjestan je posebnih okolnosti koje su prisutne na ovom našem tlu, ostacima prošlosti koje su duboko utkani u sjećanje svećenstva. To znači da Kutleša neće ići brzo i radikalno u promjene, iako će ih sigurno provoditi.

Raskošni životi biskupa

Za razliku od visokog svećenstva u Vatikanu koje živi sve samo ne skromno, naši svećenici ne pretjeruju. Kada je papa Franjo donosio odluku o plaćanju stanarine i za kardinale, imao je na umu i primjer Tarcisija Bertonea, bivšeg državnog tajnika Vatikana, koji živi u Rimu u stanu od 500 kvadrata, a taj je penthous, navodno uredio s pola milijuna eura koji su bili namijenjeni Vatikanskoj dječjoj bolnici "Bambino Gesu".

I mnogi drugi kardinali na položajima ili u mirovini žive u raskošnim stanovima za koje nisu plaćali stanarinu ili su plaćali neki simbolički iznos. Sada će biti revidirani svi ugovori i ubuduće nitko neće moći živjeti besplatno.

Naši biskupi i nadbiskupi ne žive tako rastrošno i ne troše crkveni novac nekontrolirano. Ali, skromnost je budućnost za crkvu pa tako i za hrvatsku, i to će biti jedan od zadataka Draženu Kutleši da ne dopusti da se na neodgovoran način troši crkveni novac. Također, budući zagrebački nadbiskup morat će veću pažnju pokloniti pomaganju najsiromašnijem i najugroženijem dijelu stanovništva, a onda i jedan dio novca, koji bi mogao biti namijenjen standardu svećenika, odlazi za druge svrhe.

I sada Crkva mnoge pomaže, ali je dojam da bi to trebalo više i da se može bolje organizirati. Sigurno je najvažnije stvoriti uvjete da hrvatski biskupi budu isključivo posvećeni crkvenim poslovima, a da mnogo manje budu usmjereni prema politici.

Kutleša će imati sigurno dobre odnose s državom, bez obzira tko je na vlasti. Sa sadašnjim vodstvom države Kutleša je i do sada imao korektan odnos i nije bio doveden u pitanje niti jedan sporazum koji je Hrvatska sklopila sa Svetom Stolicom. Iako su se čuli glasovi i inicijative da u kriznim vremenima treba revidirati Vatikanske ugovore, to na kraju nije dalo rezultata. Država će i dalje nastojati s crkvenim vrhom imati korektne odnose, što znači da će se nastaviti i proces vraćanja crkvene imovine koja je za vrijeme komunističke vlasti oduzeta crkvi.

Profesor Ivica Maštruko, koji je bio i hrvatski veleposlanik u Vatikanu i dobro poznaje prilike u Crkvi, smatra da Kutleša neće biti nadbiskup velikih, revolucionarnih promjena. To je vjerojatno i točno, jer su promjene u Hrvatskoj već provedene pa je taj posao završen i prije nego što će Kutleša preuzeti Zagrebačku nadbiskupiju. Ali je sigurno da će drukčije raditi od svojih prethodnika, jer novo vrijeme traži i drukčiji stil. Svoj osobni pečat iskazat će vrlo brzo. Konzervativni Katol neće ga u tome spriječiti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter