TEHERAN

Iran: Prosvjedi ispred francuskog veleposlanstva zbog karikatura Hamneija

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Više desetaka Iranaca okupilo se u nedjelju ispred zgrade francuskog veleposlanstva u Teheranu paleći francuske zastave u znak prosvjeda protiv karikatura vrhovnog vođe Islamske Republike Alija Hamneija objavljenih u francuskom satiričnom tjedniku Charlieju Hebdou.

Prosvjednici, većinom učenici šijitskih vjerskih škola i žene u burkama, okupljeni u središtu Teherana, nosili su iranske zastave, plakate s Hamneijevim likom i transparente s porukama protiv satiričnog lista, izvijestio je France Presse.

"Francuska, odustani od svog neprijateljstva" i "Francuska, srami se", izvikivali su prosvjednici koji su palili francuske zastave.

Charlie Hebdo je u srijedu objavio niz karikatura najvišeg vjerskog i političkog vođe Islamske Republike Irana, ajatolaha Alija Hamneija.

Iran je osudio "uvredljive i nepristojne" karikature objavljene u posebnom izdanju izašlom u prigodi obljetnice krvavog islamističkog napada na pariški ured Charlieja Hebdoa 2015.

Satirični list je rekao da je karikature objavio kako bi pružio potporu iranskom narodu u prosvjedima što ih je potaknula smrt Mahse Amini, 22-godišnje Iranke koja je umrla u pritvoru pošto ju je uhitila moralna policija zbog nepoštovanja pravila odijevanja za žene.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama