Ilustracija (Foto Anadolia)
Vulkan Cumbre Vieja na kanarskom otoku La Palma ne pokazuje znakove smirivanja. I danas traje erupcija uz nove količine lave, prašine, ali i SO2 plina kojim se zagađuje atmosfera.
Riječ je o prirodnoj pojavi, međutim to ne znači da ne može biti štetnog utjecaja na okoliš, piše Istramet.
Plin SO2 jedan je od glavnih uzročnika pojave kiselih kiša i devastacija šuma, naročito crnogorice. Prema procjenama vulkan je od 19. rujna izbacio više od 250.000 tona SO2, ali vjerojatno je ta količina značajno veća zbog ograničenja opreme uz pomoć koje mjere razinu ovog plina. Uz to, izbacio je više od 80 milijuna kubičnih metara magme.
Sumporov dioksid (SO2) je uz dušikov dioksid (NO2) najčešći uzrok pojave kiselih kiša koje karakterizira neobično nizak pH koji se kreće između 4 i 4.5. Takve kiše uzrokuju trajno degradiranje i uništavanje šuma, a povećava se i kiselost tla. Najjače su pogođene crnogorične šume na višim nadmorskim visinama.
Uporno i dugotrajno sjeveroistočno visinsko strujanje dosad je Europi išlo u prilog po pitanju značajnijeg zagađenja SO2 plinom. U idućim danima to će se promijeniti, pošto ulazimo u period dominantnog jugozapadnog strujanja.