ACQUA ALTA

VENECIJA USPJEŠNO OBRANJENA! Kontroverzni sustav protupoplavnih barijera uspješno spriječio poplavu. Dijelove brane gradio je splitski Brodosplit  

| Autor: HINA, Borka Petrović
Screenshot

Screenshot


Venecija je u subotu prvi puta podigla dugo odgađane protupoplavne barijere nakon što su meteorolozi upozorili bi zbog oluja, u kombinaciji s visokom plimom, grad mogao biti potopljen.

Mreža od 78 jarko žutih barijera koje čuvaju ulaz u ranjivu venecijansku lagunu počela se podizati s morskog dna više od tri sata prije nego plima dosegne svoj maksimum.

Plima nošena jakim vjetrovima i obilnim kišama trebala bi doseći 130 centimetara, daleko ispod razornih 187 centimetara prošlog studenoga kada se Venecija našla pod vodom. Bila je to druga najveća poplava u povijesti tog grada.

Gradski oci se nadaju da će kontroverzni, više milijardi eura vrijedan projekt obrane protiv poplave, poznat kao MOSE (Modulo Sperimentale Elektromeccanico – eksperimentalni elektromehanički modul), ublažiti posljedice nadolazeće oluje.

Osmišljen 1984., projekt MOSE je trebao proraditi 2011., ali je bio popraćen tipičnim talijanskim boljkama, korupcijom, premašivanjem troškova i kašnjenjima.

Konačno je isproban u srpnju i inženjeri su ocijenili da je spreman za upotrebu kada je loše vrijeme.

Venecijanske poplave - "acqua alta" - uzrokuje niz čimbenika koji se dodatno pogoršavaju zbog klimatskih promjena, poput rasta razine mora, neuobičajeno visokih plima i povlačenje tla, zbog čega grad tone.

MOSE bi trebao zaštititi Veneciju od plima visokih do tri metra.

Dijelove brane MOSE gradilo je splitsko brodogradilište Brodosplit. Oni su 2018. godine Veneciji isporučili 63 brane dimenzija 27-30 puta 20 metara, visine 4-5 metara i težine cca. 300 tona. Riječ je o poslu koji je bio vrijedan više od 75 milijuna eura, a obuhvaćao je 20.000 tona ugrađenog čelika s ostalim radovima zaštite od korozije, završnog opremanja i transporta.

Brane su konstruirane kao specijalni rezervoari napunjeni zrakom, odnosno vodom. Napunjene vodom leže na dnu mora, a ispunjene zrakom se podižu prema površini mora i zatvaraju ulaze u lagunu. Kada se zrak ispusti, ponovno će se napuniti vodom i leći na dno mora.

Sustav protupoplavnih barijera MOSE čije je stavljanje u funkciju bilo dugo odgađano i prvi put je upotrijebljen u subotu uspješno je obranio Veneciju od visoke plime i donijelo olakšanje gradu u laguni koji godinama trpi poplave, posljednje su informacije.

Danas je sve suho", napisao je na Twitteru gradonačelnik Luigi Brugnaro uz riječi "Ponos i radost".

Mreža od 78 jarko žutih barijera koje čuvaju ulaz u ranjivu venecijansku lagunu počela se podizati s morskog dna više od tri sata prije nego plima dosegne svoj maksimum.

radske vlasti predvidjele su plimu od 130 cm, što je znatno manje od razornog učinka iz studenog 2019., kada je razina vode dosegnula 187 cm i bila druga najveća poplava u povijesti tog grada.

Međutim, i današnjih 130 centimetara uobičajeno bi, u slučaju da nije bio upotrijebljen sustav barijera, poplavio dijelove Venecije. Kada je očekivani vrhunac vode bio dosegnut nešto iza podneva u subotu, slavni Trg sv. Marka koji prvi biva poplavljen, ostao je uglavnom suh.  

Više milijardi eura vrijedan projekt obrane protiv poplave, poznat kao MOSE (Modulo Sperimentale Elektromeccanico – eksperimentalni elektromehanički modul), osmišljen je još 1984., i trebao je proraditi 2011., ali je bio popraćen tipičnim talijanskim boljkama, korupcijom, premašivanjem troškova i kašnjenjima. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter