(Hina/EPA)
Kratki pregled zbivanja na XXX. olimpijskim igrama održanima u Londonu od 27. srpnja do 12. kolovoza 2012. prema službenim podacima MOO-a.
- broj sudionika: 10.768 (4.776 žena, 5.992 muškaraca)
- broj zemalja sudionica: 204
- broj sportova: 29
- broj disciplina: 302
- Igre je otvorila: Britanska kraljica Elizabeta II
- olimpijski plamen: zajednički je upalilo sedmero mladih sportaša u dobi od 16 do 19 godina
- olimpijska prisega sportaša: taekwondoašica Sarah Stevenson
- olimpijska prisega sudaca: boksački sudac Mik Basi
- gradovi protukandidati: Pariz (FRA), Madrid (ŠPA), New York (SAD), Moskva (RUS)
- novinari: oko 21.000
- volonteri: 70.000
Na Olimpijskim igrama u Londonu nastupilo je najviše hrvatskih sportaša, njih 108 u 17 sportova, a osvojili su šest medalja od čega tri zlata uz jedno srebro i dvije bronce. S takvim učinkom Hrvatska je zauzela 25. mjesto na ljestvici uspješnosti. Na svečanosti otvaranja zastavu je nosio rukometaš Venio Losert.
Prvo zlato za Hrvatsku u Londonu osvojila je atletičarka Sandra Perković 4. kolovoza. Tada 21-godišnja Zagrepčanka u finalu je nadmašila sva očekivanja bacivši u tom trenutku novi hrvatski rekord od 69.11 metara kojim je slavila ispred iskusnijih Kineskinje Li Yanfeng (67.22m) i Kubanke Yarelys Barrios (66.38m). Perković je u Londonu ustvario najavila dominaciju koja traje i do danas, zasada je četiri puta zaredom osvajala naslov europske prvakinje, ima zlato i srebro sa svjetskih prvenstava, te je pet godina zaredom osvajala Dijamantnu ligu.
Dva dana nakon Perković zlatom se okitio i Giovanni Cernogoraz u trapu. Do tada široj javnosti nepoznati Umažanin sa 122 pogotka u kvalifikacijama uspio se plasirati među šestoricu najboljih da bi u finalu pogodio čak 24 od 25 glinenih golubova i tako se izjednačio s Talijanom Massimom Fabbrizijem, pa je o zlatu odlučivalo raspucavanje. Cernogoraz je pogodio šest puta zaredom, iskoristivši tako Fabbrizijev promašaj u šestoj seriji za uspjeh karijere.
Posljednjeg dana Igara do zlata je stigla i vaterpolska reprezentacija koja je u Londonu ostvarila osam pobjeda u isto toliko nastupa. Nakon pet pobjeda u skupini, u četvrtfinalu su svladali SAD sa 8-2, u polufinalu Crnu Goru sa 7-5, a u finalu Italiju sa 8-6.
Srebrnu medalju u Londonu osvojio je četverac na pariće u sastavu David Šain, Damir Martin, Valent Sinković i Martin Sinković. Ta je posada u razdoblju prije OI pokazala veliki potencijal osvojivši naslov svjetskog prvaka 2010. godine, a vrhunac je doživjela u Londonu gdje se ipak nije mogla uspeti na najviše postolje pored izuzetno jakog njemačkog četverca. U godinama koje su uslijedile naš se četverac raspao, pa će u Riju braća Sinković nastupiti u dvojcu, a Martin u samcu.
Rukometaši su nakon dva zlata (Atlanta 1996, Atena 2004) u Londonu stigli do bronce. I oni su poput vaterpolista u natjecanju u skupini bili stopostotni, u četvrtfinalu su nadigrali Tunis (25-23), no uslijedilo je "finale prije finala" protiv Francuske u kojem su izgubili sa 22-25. Ipak, smogli su snage odličnom utakmicom protiv Mađarske i pobjedom 33-26 osvojiti broncu, dok su Francuzi osvojili zlato 22-21 slavljem protiv Šveđana u finalu. Brončano odličje osvojila je i Lucija Zaninović u taekwondou u kategoriji do 49 kilograma. Nakon dvije pobjede na startu, ona je u polufinalu uvjerljivo izgubila od kasnije pobjednice Kineskinje Wu Jingyu, da bi u borbi za broncu sa 6-5 meksičku predstavnicu Algeriju i donijela treće odličje za Hrvatsku u ovom sportu, nakon bronci Sandre Šarić i Martine Zubčić u Pekingu.
Treće OI zaredom najviše medalja osvojio je američki plivač Michael Phelps, on je u Londonu stigao do četiri zlata (100m leptir, 200m mješovito, 4x200m slobodno, 4x100m mješovito) i dva srebra (200m leptir, 4x100m slobodno) čime je stigao do učinka od čak 22 medalje u karijeri (18 zlata, po 2 srebra i bronce) i tako pretekao rusku gimnastičarku Larisu Latinjinu koja je osvojila 18 medalja (9 zlata, 5 srebra, 4 bronce). Uz Phelpsa veliki broj medalja osvojilo je još troje američkih plivača, Missy Franklin je s četiri zlata (100m leđno, 200m leđno, 4x200m slobodno, 4x100m mješovito) i jednom broncom (4x100m slobodno) bila je najbolja ženska olimpijka u Londonu, a višestruki osvajači medalja bili su i Allison Schmitt (tri zlata, po jedno srebro i bronca) i Ryan Lochte (po dva zlata i srebra i jedna bronca).
Fantastični jamajčanski sprinter Usain Bolt ponovio je uspjeh iz Pekinga obranivši zlata na 100, 200 i 4x100 metara, a domaćine je na atletskim natjecanjima razveselio Mo Farah koji je slavio i na 5,000 i na 10,000 metara.