(Hina/EPA)
Kratki pregled zbivanja na XXV. olimpijskim igrama održanima u Barceloni od 25. srpnja do 9. kolovoza 1992. prema službenim podacima MOO-a.
- broj sudionika: 9356 (2704 žena i 6652 muškaraca)
- broj zemalja sudionica: 169
- broj sportova: 28
- broj disciplina: 257
- Igre je otvorio: kralj Juan Carlos I.
- olimpijski plamen: paraolimpijski streličar Antonio Rebollo
- olimpijska prisega sportaša: jedriličar Luis Doreste Blanco
- olimpijska prisega sudaca: vaterpolski sudac Eugenio Asensio
- gradovi protukandidati: Amsterdam, Beograd, Birmingham, Brisbane i Paris
- novinari: 13.082 (5131 iz tiska i 7951 iz elektronskih medija)
- volonteri: 34.548
Hrvatski sportaši prvi put su nastupili na ljetnim olimpijskim igrama pod hrvatskim obilježjima. Najboljem hrvatskom tenisaču Goranu Ivaniševiću pripala je čast da ponese hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranju Igara u Barceloni. Na Igrama je nastupilo 39 hrvatskih sportaša koji su se natjecali u 12 sportova i osvojili tri odličja - jedno srebrno i dva brončana.
Srebrno odličje osvojila je košarkaška reprezentacija pod vodstvom trenera Petra Skansija u sastavu: Vladan Alanović, Franjo Arapović, Danko Cvjetićanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Žan Tabak, Stojko Vranković. U finalnoj utakmici hrvatsku je momčad porazio NBA "Dream Team" rezultatom 117:85.
Dva brončana odličja osvojio je tenisač Goran Ivanišević u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova s Goranon Prpićem.
Nakon što su u Seoulu u polufinalu eliminirani od Sovjetskog saveza, Amerikanci su uvidjeli da košarkaška reprezentacija mora biti sastavljena od najboljih igrača koje imaju, tj. od NBA igrača. U Barcelonu je doputovao "Dream Team". Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Charles Barkley... imali su takvu medijsku pozornost kakva nije zabilježena u povijesti igara. Pratio se svaki njihov korak, a na terenu su s lakoćom pobjeđivali suparnike s 20-ak ili 30-ak koševa razlike. U finalu su svladali reprezentaciju Hrvatske, koju su smatrali najjačom ekipom ostatka svijeta.
Po broju osvojenih odličja istaknuli su se bjeloruski gimanastičar Vitalij Ščerbo i mađarska plivačica Krisztina Egerszegi.
Ščerbo je osvojio šest zlatnih medalja, od čega četiri u jednom danu. Bio je zlatni u pojedinačnom i momčadskom višeboju (kao član reprezentacije ZND-a, bivšega Sovjetskog Saveza), na ručama, karikama, u preskoku i na konju s hvataljkama.
Krisztina Egerszegi osvojila je zlato na 100 i 200 m leđno te na 400 m mješovito.