NIKAD BOLJE: Donosimo pregled sportske godine na isteku

HRVATSKI SPORT U 2018. Ruska bajka usrećila Hrvate kao nitko prije

Hrvatski nogometaši u Rusiji (Hina)

Hrvatski nogometaši u Rusiji (Hina)


U 2018. nogometaši su osvojili drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, a tenisači po drugi put najcjenjeniji momčadski teniski trofej Davis Cup. Naciju su posebno razveselili nogometaši, zbog kojih je cijela zemlja mjesec dana bila u transu

 

Godina na isteku bila je sportski jedna od najuspješnijih od stjecanja hrvatske nezavisnosti. U njoj su nogometaši osvojili drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, a tenisači po drugi put najcjenjeniji momčadski teniski trofej Davis Cup. Naciju su posebno razveselili nogometaši, zbog kojih je cijela zemlja mjesec dana bila u transu.

Po službenim podacima Hrvatskog olimpijskog odbora u nastupima na svjetskim i europskim prvenstvima te svjetskim i europskim kupovima u raznim sportovima hrvatski su sportaši u 2018. osvojili 260 medalja i to u seniorskim konkurencijama 62 zlatne, 48 srebrnih i 71 brončanu, a u juniorskim 22 zlatne, 27 srebrnih i 30 brončanih.

Pored uspjeha u momčadskim sportovima godinu su obilježili i istaknuti pojedinci, a prije svih kapetan nogometne reprezentacije Luka Modrić, koji je osvojio sva najvažnija individualna priznanja ove godine, što do sada nije uspjelo niti jednom nogometašu svijeta. Hrvatski kapetan dobio je nagradu za najboljeg igrača Svjetskog prvenstva u Rusiji, proglašen je najboljim igračem Europe u izboru Europske nogometne federacije (UEFA), te najboljim igračem svijeta u izboru Međunarodne nogometne federacije (FIFA), a sve je zaokružio Zlatnom loptom France Footballa.

Sandra Perković peti je put zaredom osvojila naslov europske prvakinje u bacanju diska, Mate Pavić postao je najbolji svjetski tenisač u igri parova, braća Fantela osvojila su zlato na SP u jedrenju u klasi 49-er, a braća Sinković su naslovu europskih prvaka dodali i naslov najboljeg veslačkog dvojca na svijetu.

Ivan Šarić postao je prvi hrvatski šahist koji se okitio titulom prvaka Europe, a karatist Ivan Kvesić je tituli svjetskog prvaka pridodao i srebro s europskog prvenstva, dok je Dino Sokolović osvojio prvu zlatnu medalju za Hrvatsku na Zimskim paraolimijskim igrama. Vaterpolisti su nastavili s žetvom medalja na Europskom prvenstvu.

Čudesna godina hrvatskog nogometa

Nakon što smo godinama živjeli od sjećanja na 1998. i broncu "vatrenih" na SP-u u Francuskoj, protekla se godina prometnula u "čudesnu godinu hrvatskog nogometa". Hrvatska nogometna reprezentacija je rusku avanturu okončala drugim mjestom, Luka Modrić najbolji je igrač svijeta, a napokon se mogu radovati i navijači Dinama nakon što su "modri" prvi put nakon 1970. godine osigurali "europsko proljeće". Veliki uspjeh ostvarila je i hrvatska nogometna U-21 reprezentacija koja je izborila plasman na Europsko prvenstvo koje će se iduće godine održati u Italiji i San Marinu.

Hrvatska je u finalu izgubila od Francuske 2:4 u jednoj od "luđih" završnih utakmica u povijesti svjetskih prvenstava. Bilo je to neobično finale u kojem je postignut prvi autogol u povijesti dosadašnjih finala, te prvi put u finalima korištena VAR tehnologija, nažalost kod oba slučaja su u glavnim ulogama bili hrvatski igrači. Marijo Mandžukić je u 18. minuti zatresao vlastitu mrežu, a u 38. minuti je Ivan Perišić igrao rukom u našem kaznenom prostoru. Finale je pratilo 78.000 gledatelja, pri čemu barem 20.000 hrvatskih navijača, stoga niti ne čudi što je atmosfera u pojedinim trenucima bila kao da se igra na nekom od hrvatskih trgova gdje su ljudi pratili dramu finala. Hrvatski navijači priredili su sjajnu atmosferu na stadionu Lužnjiki.

Uslijedio je doček kakav Hrvatska nije doživjela. Svjetske doprvake na ulicama Zagreba dočekalo je pola milijuna ljudi. Samo na središnjem zagrebačkom trgu bilo je više od 120.000 ljudi. Igrači predvođeni kapetanom Lukom Modrićem bili su oduševljeni. Premda su bili vidljivo umorni od petosatnog putovanja od aerodroma do centra Zagreba, burno su slavili najljepši dan u njihovim karijerama. Fantastičnu priču "vatrenih" zaokružio je kapetan reprezentacije Luka Modrić koji je osvojio najvažnija individualna priznanja ove godine. Korak do FIFA-ine nagrade bio je i izbornik Zlatko Dalić koji je bio među finalistima za najboljeg trenera svijeta.

Nakon skoro pola stoljeća čekanja Dinamo je napokon prezimio u Europi. "Modri" su natjecanje u skupini D Europske lige okončali na prvom mjestu ispred Fenerbahčea, Spartaka iz Trnave i Anderlechta.

Dinamovo proljeće

Hrvatska nogometna reprezentacija je rusku avanturu okončala drugim mjestom, Luka Modrić najbolji je igrač svijeta, a napokon se mogu radovati i navijači Dinama nakon što su "modri" prvi put nakon 1970. godine osigurali "europsko proljeće".

 

Francuzi ipak pali - u teniskom finalu

Godina na izmaku bila je rezultatski najbolja godina u povijesti hrvatskog tenisa, a kao kruna sezone u kojoj su naše tenisačice i tenisači ostvarivali sjajne pojedinačne rezultate na najvećim svjetskim turnirima, stigao je trijumf Davis Cup reprezentacije koja je 25. studenoga u Lilleu svladala Francusku sa 3:1 u posljednjem finalu igranom po originalnom, 118 godina starom formatu natjecanja. Marin Čilić, Borna Ćorić, Ivan Dodig, Mate Pavić, Franko Škugor, Viktor Galović, Nikola Mektić i izbornik Željko Krajan podigli su veliki srebrni pehar i upisali se u povijest kao druga generacija hrvatskih tenisača koja je prošla stazom do jednog od najcjenjenijih momčadskih trofeja.

Uspon hrvatske Davis Cup reprezentacije na krov svijeta bila je kulminacija godine u kojoj se hrvatski tenis često nalazio u središtu pozornosti domaćih i svjetskih medija. Na prvom Grand Slam turniru u sezoni Marin Čilić se probio do svog trećeg finala. Protiv Federera borba je trajala pet setova, a Švicarac je slavio sa 6:2, 6:7, 6:3, 3:6, 6:1. U Melbourne Parku je punim sjajem zasjao Mate Pavić koji se s Australian Opena vratio s dva trofeja. U paru s Austrijancem Oliverom Marachom je do naslova stigao pobijedivši u finalu, a drugi trofej je Splićanin osvojio u paru s Kanađankom Gabrielom Dabrowski u mješovitoj konkurenciji. Marin Čilić je nakon Australian Opena prvi put u karijeri osvanuo na trećem mjestu pojedinačne ATP ljestvice, a ispred sebe je imao samo dvije legende, Nadala i Federera. Mate Pavić će samo četiri mjeseca poslije postati prvim hrvatskim tenisačem koji je zasjeo na čelno mjesto ATP ljestvice u konkurenciji parova. Na Grand Slam turnirima hrvatskih predstavnika nije bilo u finalu samo u Wimbledonu, a osim Mate Pavića, pobjednički trofej osvojio je i Ivan Dodig. Međugorac je na Roland Garrosu u finalu mještovitih parova s Tajvankom Latishom Chan bio bolji baš od Pavića i Kanađanke Dabrowski. Na Roland Garrosu je Mate Pavić s Marachom bio na korak do naslova. Na US Openu je Nikola Mektić dogurao do svog prvog finala. Partnerica mu je bila Poljakinja Alicja Rosolska. O tome kakva je sezona iza hrvatskih tenisača dovoljno govori i podatak da su sa 15 osvojenih naslova u svim konkurencijama na Grand Slam i ATP turirima na diobi drugog mjesta sa Britancima, a iza Amerikanaca koji su najuspješniji sa 17 trofeja. Najviše su ih osvojili igrači u konkurenciji parova, čak 11, dok su po jedan pojedinačni trofej osvojili Marin Čilić i Borna Ćorić.

Nitko kao Sandra Perković

Najbolja hrvatska sportašica u posljednjem desetljeću i najbolja svjetska bacačica diska Sandra Perković u 2018. godini ponovno je pokorila konkurenciju i napravila nešto što nitko nije uspio: na Europskom prvenstvu u Berlinu po peti je put zaredom postala kontinentalnom prvakinjom. U dramatičnom raspletu finala pobjednički je hitac, jedan od tri ispravna i jedini preko 60 metara, bacila tek u petoj seriji. Njezinih 67,62 metara bilo je za više od četiri i pol metra duže nego što je uspjela baciti drugoplasirana. Iako je Perković slavila na četiri od pet mitinga te u Dohi postavila novi rekord Dijamantne lige (71,38 m), nije uspjela osvojiti sedmi uzastopni naslov pobjednice.

Zlatna braća Sinković

Braća Valent i Martin Sinković prošle su godine promijenili disciplinu, iz dvojca na pariće prešli su u dvojac bez kormilara, ali su navike pobjeđivanja ostale jer su se okrunili naslovom europskih i svjetskih prvaka. Nakon što su uz Damira Martina i Davida Šaina dvaput postali svjetski prvaci u četvercu na pariće, potom osvajali olimpijsko i dva svjetska zlata u dvojcu na pariće, Sinkovići su se okitili zlatom i u trećoj disciplini, dvojcu bez kormilara, u kojoj u rukama drže po jedno, a ne po dva vesla. Prvo zlato u novoj disciplini Sinkovići su ostvarili na Europskome prvenstvu u Glasgowu. Nakon europskog uspeli su se i na svjetski tron, u bugarskom Plovdivu potvrdili su koliko malo vremena im je bilo potrebno da u potpunosti zavladaju novom disciplinom.

Srebro za Seligmana

Najveći uspjeh hrvatske gimnastike u 2018. godini postigao je Robert Seligman (32), koji je osvojio srebrnu medalju na konju s hvataljkama na Europskom prvenstvu u Glasgowu. Za Osječana je to bila druga medalja s europskih prvenstava u karijeri, prije 10 godina u Lausannei bio je brončani. Tin Srbić se, unatoč borbi s ozljedama ramena i rebrenog mišića, okitio dvjema zlatnim medaljama na Svjetskom kupu u Dohi i Osijeku, a bio je srebrni u Cottbusu.

Vaterpolisti nastavili tradiciju

Hrvatski vaterpolisti nastavili su i na Europskom prvenstvu u Barceloni s tradicijom osvajanja odličja na velikim međunarodnim natjecanjima. Prvi i jedini poraz na EP u Barceloni Hrvatska je doživjela u polufinalu od Srbije, a u utakmici za brončanu medalju pobijedila je Italiju s 10:8 i osvojila prvu europsku medalju nakon osam godina i četvrtu ukupno na europskim prvenstvima.

Danski podvig braće Fantela

Apsolutno najveći uspjeh hrvatskog jedrenja u 2018. godini ostvarili su braća Šime i Mihovil Fantela koji su u danskom Aarhusu postali svjetski prvaci u klasi 49er i to nakon samo godinu i pol zajedničkog jedrenja u novom brodu i klasi. Prvi put u povijesti Hrvatska ima svjetskog prvaka i u jedrenju na dasci. Opatijski jedriličar Enrico Marottina na Svjetskom prvenstvu u danskom Hvide Sandeu popeo se na pobjedničko postolje u disciplini slalom. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter